Nezaradené

Koľko miesta by zabrali solárne panely pre zásobovanie celej Zeme?

Budete sa diviť, ale celá naša civilizácia by mala po problémoch s elektrinou, keby sa pokrylo pomerne malé územie.

Energia. Všetko sa točí okolo nej: koľko budeme mať jedla, ako lacno (a či vôbec) budeme jazdiť, čo všetko vyrobíme. Ale kde a ako ju vziať, to sa stáva čím ďalej tým väčším problémom…

Mnoho expertov verí, že cesta k lacnej a všetkým dostupnej energii spočíva vo Slnku. Proti solárnym panelom síce existuje veľa logických námietok, ale jednu nepopierateľnú výhodu majú: energia k nám naozaj prichádza úplne sama zadarmo. Len ju spracovať a uchovať …

Posledné údaje o globálnej spotrebe elektriny hovoria, že celé ľudstvo „zožerie“ asi 21 miliónov GWh. Zdá sa vám to veľa? Slnko takú energiu vyrobí za okamih. Teraz nemecká energetická organizácia spočítala, koľko pôdy by sme na Zemi museli venovať solárnym panelom, ktoré by zabezpečili stopercentné pokrytie našich potrieb. Pozrite sa, ako málo priestoru to je (titulný obrázok): Skratka D znamená Nemecko, EÚ 25 – Nemecko a Welt je spotreba celého sveta

A čo cena?

Aj tá by mohla ísť už veľmi skoro veľa dole. Teda ona už klesá teraz, ale za pár rokov by mohla spadnúť ešte nižšie. Pred niekoľkými týždňami oznámili vedci z univerzity v Liverpoole, ako vyriešiť najvýraznejší problém solárnych panelov – volá sa chlorid kadmia. Práve bez tejto jedovatej a navyše drahé látky sa zatiaľ slnečné panely nemohli obísť, ale teraz je s tým zrejme amen.

Podľa všetkého by sa dal bez problémov nahradiť oxidom horčíka, ktorý neškodný. A cena? Tá je dokonca stokrát nižšia ako u oxidu kadmia!

Kde to ide?

Asi najlepším príkladom krajiny, ktorá na solárnu energiu stavila a funguje jej to, je Nemecko. To sa pred niekoľkými rokmi rozhodlo, že si elektrinu zaistí hlavne zo Slnka. A, aj keď to znie ako sci-fi cieľ, zdá sa, že sa mu blíži. 9. júna 2014 sa im podarilo vyrobiť polovicu celej spotreby práve v solárnych paneloch! .src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť