brightside.me
Fakty

Psychologický efekt: Ktorý z našich obrazov je ten pravý? V zrkadle či na fotke?

Poznáte situáciu, keď ráno uvidíte fotku s vašou tvárou na sociálnej sieti a vôbec na nej nevyzeráte lichotivo? A to aj napriek tomu, že pred odchodom z domu ste boli spokojní s odrazom v zrkadle…

Ten sa väčšinou vôbec nepodobá na fotografiu, viete čím to je? Čo zobrazuje skutočnosť a prečo sú naše podoby také odlišné? Nemusíte kupovať nové zrkadlo ani fotoaparát, je to v niečom inom.

Psychologický efekt

Foto: brightside.me

Náš obraz v zrkadle si väčšinou skontrolujeme pred odchodom z domu. V prostredí, kde sa cítime dobre a uvoľnene. Pri fotografiách je to už o niečom inom, najmä pri tých strojených. Sme viac napätí a situácia už nie je prirodzená. Takže, ak vyzeráte neodolateľne len v zrkadle, skúste sa napríklad zamerať na svoje momentky. Nie na tie, na ktorých práve prežúvate, ale na tie, kde sa smejete či diskutujete s príjemným človekom. Možno budete neodolateľní aj tam, nielen v zrkadle doma v kúpeľni.

Uhol

Foto: brightside.me

Do zrkadla sa zrejme pozeráte tak, aby ste vyzerali čo najlepšie. Určite viete, ktorá „polovica“ vašej tváre je fotogenickejšia. Totiž naše tváre nie sú celkom symetrické. Niekto vyzerá lepšie z pravej strany, iný z ľavej, niekto sa fotí zásadne z profilu a ďalší spredu. Takže si tento krajší „uhol“ zapamätajte a na fotografiách ho preferujte.

Osvetlenie

Foto: brightside.me

Aj toto hrá veľkú rolu pri tom, ako vyzeráte na fotografiách. Zlé nasvietenie môže spôsobiť problémy. Menšia sýtosť svetla skryje nedostatky, napríklad doma v izbe, naopak, niekde v bare, kde je veľa svetla môže vaša pokožka pôsobiť napríklad mastnejšie a ostré svetlo skôr odokryje to, čo ste dúfali, že nik neuvidí.

Časť a celok

Foto: brightside.me

Foto:

Doma sa väčšinou sústredíte asi len na jednu časť tela, ktorú si práve v zrkadle prezeráte. Inak je to, keď sa uvidíte na fotografií a zistíte, že máte nejako zvláštne vytočenú ruku, zvláštny úsmev, zlé držanie tela a podobne…

Odraz

Foto: brightside.me

Pri pohľade do zrkadla sa vidíme viac tak, ako sa vnímame my sami, na fotografii vidíme to, ako sme vyzerali pred ostatnými. Vyzeráte niekedy ako dvaja odlišní ľudia?

Napriek tomu si z nepodarených záberov nič nerobte, skúste sa len možno viac kontrolovať. Ustriehnite postoj tela a gestikuláciu. To však neznamená, aby ste sa neuvoľnili a stále dokonale pripravení čakali na zvuk fotoaparátu.

zdroj: brightside.me

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť