Nezaradené

Má pitie horúceho nápoja naozaj chladivé účinky?

Keď je vonku teplo a potrebujete sa schladiť, je tu spôsob, ktorý je účinnejší ako pohár ľadovej vody. Veď aj babičky zvyknú hovorievať, že vtedy je najlepšia šálka horúceho čaju. Je to iba povedačka starých mám alebo je na tom naozaj trocha pravdy?

Horúci či studený nápoj? Zdravý rozum nám napovie, že studená voda je tá lepšia možnosť. Ľadový nápoj nám síce zníži telesnú teplotu, ale prináša iba dočasnú úľavu od tepla. Z fyzikálneho hľadiska studená voda čerpá prirodzene teplo z teplejšieho telesného tkaniva. Hoci niektorí ľudia tvrdia, že ich telo reaguje na chladné stimuly tak, že sa snaží zahriať, žiadny reálny dôkaz pre tento efekt nie je potvrdený.

cold-drinksimg: via nutrismarttx.com

Výskumná štúdia Univerzity v Ottawe tvrdí, že vypitie aspoň malého horúceho nápoja vyvolá neúmernú reakciu potenia bez toho, aby nám stúpla telesná teplota. A pretože potenie telo ochladzuje, znamená to, že horúci nápoj je v tomto prípade lepšia možnosť ako ľadový.

Má to ale aj háčiky. Prvým je to, že efekt naplno nepocítite hneď, pretože pot sa vylučuje postupne, pričom vypitie ľadovej vody má v tele účinok okamžitý. Druhý háčik spočíva v tom, že ak napríklad máte na sebe oblečenie, ktoré zadržiava vlhkosť, tak po vypití horúceho nápoja vám bude v tomto prípade ešte teplejšie.

Oficiálne vysvetlenie tohto javu poskytol profesor farmakológie Peter McNaughton. Jeho výskum odhalil, že tepelné receptory v hrdle a na jazyku reagujú na tepelné podnety tým, že sa potíme bez ohľadu na našu telesnú teplotu. Ide o totožný pôvod potenia, ako keď napríklad konzumujeme korenisté jedlá.

Je teda potvrdené, že hrejivý nápoj počas teplého dňa nás skutočne osvieži. Babičky majú v tomto predsa len pravdu. Na zdravie so šálkou horúceho čaju v ruke!

hot-teaimg: via healthynewage.com

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť