Jednohubky

Malé kačičky sú schopné abstraktného myslenia

Malé roztomilé kačičky by ste asi sotva považovali za veľmi inteligentné. Avšak, nová štúdia ukázala, že nejaký ten rozum predsa len majú. Káčatká môžu byť totiž schopné abstraktného myslenia. Vedci si pôvodne mysleli, že to dokážu iba primáty, havrany a papagáje.

Experiment, ktorý vykonávali na rozkošných malých guľôčkach peria je trochu mätúci, tak sa s nami (a s kačičkami) snažte udržať tempo.

Mamiiiii, kde siii??

Na začiatok si musíme povedať, že čerstvo vyliahnuté kačičky lipnú na prvú pohybujúcu sa vec, ktorú uvidia a považujú ju za ich matku. Vedci ich mamu nahradili dvojicou objektov visiacich zo stropu a krúžiacich okolo kačičiek. Tie si mysleli, že naozaj ide o ich mamu, a tak objekty nasledovali. Dvojice objektov boli buď rovnakého tvaru, ako napríklad dve gule, alebo rozličného tvaru, ako napríklad ihlan a hranol.

Kacatka_04img: ikfirus.com

Moja mama nie je hranol!

Kačičky boli neskôr na pol hodinu umiestnené na tmavé miesto. Potom ich vedci vrátili do „testovacej arény“ a ukázali im dva nové objekty. Tieto objekty mali buď rovnaký vzťah ako ich predchádzajúca „mama“, alebo ho mali odlišný.

Výskumníci následne zaznamenávali ktorú dvojicu objektov budú kačičky nasledovať. Napríklad ak kačičky boli prvotne vystavené dvom guliam („rovnaký tvar“), neskôr boli vystavené dvojici pozostávajúcej z dvoch ihlanov („rovnaký tvar“) a dvojici skladajúcej sa z kocky a hranolu („odlišný tvar“). Kačičky nasledovali dvojicu ihlanov, keďže zdieľa rovnaký vzťah („rovnaký tvar“) ako ich predchádzajúca „mama“.

Múdry ako škaredé káčatko

Výskumníci následne pokus niekoľkokrát opakovali, avšak okrem tvarov menili aj farby. Zistili, že približne 75% kačičiek nasledovalo objekty, ktoré mali rovnaký vzťah (rôzny alebo odlišný tvar objektov) ako objekty, ku ktorým sa naviazali prvýkrát. Ako tvrdia vedci, dokazuje to, že malé kačičky môžu získať poňatie o „rovnaké“ a „rôzne“ iba pár hodín po tom, čo sa vyliahnu. Vďaka tomu tak môžu udržať krok s ich mamou aj v prírode.

„Kačky kráčajú, plávajú, lietajú a neustále menia svoj presný tvar a výzor, keďže rozťahujú krídla, čiastočne sa ponárajú alebo dokonca menia uhol vo vzťahu k pozorovateľovi (kačičke),“ vysvetľuje Antone Martinho, prvý autor štúdie publikovanej v magazíne Science.

Ak by si kačičky pamätali ako vyzerá ich mama iba z jedného uhla, veľmi rýchlo by sa v divočine stratili. Z toho dôvodu sa zdá, že pamätať si radšej súbor koncepcií a charakteristík je oveľa účinnejší spôsob ako udržať krok.

Tak čo? Stále si myslíte, že malé kačičky sú hlúpe?
Kacatka_05img: via pinterest.com

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť