bbci.co.uk

Malý ostrov v Škótsku, ktorý využíva elektrinu iba z obnoviteľných zdrojov

Ak rozmýšľate ako byť nezávislý a čerpať energiu iba z obnoviteľných zdrojov, zoberte si príklad z malého ostrova Eigg v Škótsku, ktorý spotrebuje zhruba 95% elektrickej energie výhradne z vetra, slnka a vody.

Tento systém je premyslený a vyvážený tak, aby zabezpečil nepretržitú dodávku elektrickej energie z týchto troch zdrojov. Zaujímavosťou je že všetko je riadené a udržiavané obyvateľmi tohto ostrova prostredníctvom vlastnej spoločnosti s názvom Eigg Electric.

Foto: wordpress.com

Elektrická energia je vyrábaná vďaka fotovoltaickým panelom, trom vodným a štyrom veterným turbínam. Ak by náhodou nestačilo ani toto, na ostrove sú dva dieselové generátory, ktoré v prípade nedostatku elektrickej energie udržia sieť stabilnú. Naopak pri prebytku energie sa využívajú batérie, ktoré dokážu uskladniť energiu pre prípad potreby ako napríklad v zime pri vykurovaní spoločenských priestorov.

Foto: bbci.co.uk

Pre stabilitu a funkčnosť tohto systému je potrebné dodržiavať určité limity. Okamžitá spotreba na domácnosť nemôže prekročiť 5 kW čo znamená nezapínať viac spotrebičov ako sú rýchlovarná kanvica a práčka naraz. Do budúcna sa plánuje s rozšírením o ďalšie veterné turbíny, pretože populácia sa od zavedenia tohto systému podstatne zvýšila, čo samozrejme znamená aj zvýšenie spotreby.

Foto: bbci.co.uk

Jedinečnosť tohto ostrova zaujíma aj iné krajiny, ktoré by tiež chceli adaptovať rovnakú myšlienku do odľahlých komunít s ťažkou dostupnosťou a nízkou spoľahlivosťou dodávky elektrickej energie.

zdroj: sciencealert.com

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť