Nezaradené

Mangalica – Prasa, ktoré sa podobá na ovcu

Mangalitsa alebo Mangalica je vzácne plemeno ošípanej maďarského pôvodu. Jeho hlavným špecifikom je nezvyčajný porast, podobný tomu z oviec. Sú známe čierne, červené, ale je blond „verzie“. V roku 1990 dokonca prišlo skoro k zániku plemena, keďže ich ostalo menej ako 200 kusov.

mangalitsa-1[2]
mangalitsa-2[2]
mangalitsa-4[2]
mangalitsa-8[6]

Chov Mangalica sa začal v 30-tich rokoch 19. storočia v rakúsko-uhorskej monarchii. Spočiatku boli prasatá priamo vyhradené pre členov habsburskej kráľovskej rodiny, ale vzhľadom k jeho skvelej chuti sa stali tak populárne, že na konci 19. storočia sa vlnité prasce stali hlavným plemenom v Európe. Jeho mäso je aj dnes považované za jedno z najchutnejších bravčových na svete.

Situácia sa zmenila

V polovici 20. storočia, sa ľudia ale naučili, že nasýtené tuky sú nebezpečné pre ľudské zdravie preto dopyt po prírodnom tuku a masnej slanine rýchlo klesal. Plemeno rýchlo klesalo na počtoch a bolo nahradené štíhlejšími a rýchlo rastúcimi plemenami s väčším pomerom mäsa a menším tuku.

mangalitsa-5[2]
mangalitsa-6[2]
mangalitsa-7[2]

Aj kvôli tomu sa založila Maďarská národná asociácia chovateľov Mangalice 1994, ktorej cieľom je ochraňovať plemeno. V súčasnosti sú počty tohoto plemena dostatočné a nehrozí vyhynutie.

Titulná foto Text: LukasD

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť