pozorovatelny vesmir
Vesmír, Zaujímavosti

Môže expanzia vesmíru spôsobiť, že raz bude nočná obloha úplne tmavou?

Ak sa vzďaľujeme od zdroja svetla, tak je prirodzené, že svetlo sa pomaly vytráca, až kým nie je dostatočne silné na to, aby sme ho videli. Inými slovami, nastane potom tma. Nie je žiadnym tajomstvom, že vesmír expanduje. Môže tento fenomén spôsobiť, že raz bude naša nočná obloha úplne čiernou?

Môže nastať situácia, kedy bude naša nočná obloha celkom tmavou?

Je pravdou, že spolu s expanziou vesmíru sa od nás vzďaľujú hviezdy, ktoré sú stále ďalej od Zeme, a preto svietia slabšie. No expanzia vesmíru ovplyvňuje len vzdialenosti medzi vzdialenými galaxiami. Zaujímavosťou zároveň je, že expanzia neovplyvňuje vzdialenosti medzi skupinami galaxií, ktoré nažívajú bok po boku. Otázkou ale je, prečo?

Kľúčovú úlohu zohráva gravitácia

Je to spôsobené gravitáciou, ktorá v tomto prípade prevláda nad rozširovaním vesmíru, vysvetľuje Christopher S. Bair z univerzity wtamu.edu.

„Hviezdy v našej galaxii Mliečna dráha a v blízkych galaxiách sa napriek expanzii vesmíru nevzďaľujú od Zeme.“

Výsledkom tohto procesu teda je, že hviezdy v našom blízkom okolí vrátane Slnka plynúcim časom nebudú žiariť menej v dôsledku rozširovania vesmíru. Samozrejme ale, raz môžu „zomrieť“, keď im dôjde palivo. Nemusíme sa ale báť, že by takáto situácia nastala v dohľadnej dobe a Slnko by zhaslo. Dôvodom je, že je iba v polovici svojho životného cyklu a predpokladá sa, že bude svietiť ešte 4,5 miliardy rokov, hoci treba uviesť, že približne o jednu miliardu bude svietivosť Slnka natoľko silnou, že život na Zemi nebude možný.

Zároveň je zaujímavé, že takmer všetky hviezdy, ktoré môžete vidieť na nočnej oblohe voľným okom, sú v našej galaxii. Znamená to, že hoci vesmír expanduje, tak naša obloha bude vyzerať prakticky stále rovnako.

Treba ale uviesť, že výkonné teleskopy, ako je napríklad Webbov vesmírny teleskop, môžu vidieť i za hranice galaxií v našom okolí. Ak by sme čakali veľmi dlho, tak expanzia vesmíru spôsobí to, že tieto galaxie neskôr neuvidíme.

„Keď sa vzdialenosť galaxie od Zeme výrazne zväčšuje, jej svetlo sa predtým, ako k nám dostane, rozprestiera na väčšej ploche, a preto je slabšie. Ako čas plynie, stále viac galaxií bude jednoducho príliš ďaleko na to, aby ich videli silné teleskopy.“

Svetlo, ktoré vyžarujú vzdialené hviezdy, sa plynúcim časom zmení na rádiové vlny. Výsledkom je, že vo veľmi vzdialenej budúcnosti sa vesmír rozšíri natoľko, že svetlo zo všetkých hviezd a galaxií mimo našej skupiny galaxií nikdy nedosiahne Zem. Astronómovia sa v budúcnosti budú musieť uspokojiť len so štúdiom našej miestnej skupiny galaxií. No nič to nezmení na tom, ako vidíme nočnú oblohu voľným okom. Nočná obloha bude totiž stále rovnakou.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť