Muž pri rekonštrukcii domu objavil zabudnuté mesto

Počuli ste už o meste Derinkuyu? Nachádza sa v tureckom regióne Kapadokia, boli časy, keď v ňom žilo okolo 20 tisíc ľudí. Neznie to nijako zvláštne, až kým sa nedozviete, že je celé mesto pod zemou.

Mesto sa nachádza hlboko pod zemou a pred zrakmi ľudí bolo ukryté stovky rokov. Za objav vďačia archeológovia chlapovi, ktorý sa v roku 1963 rozhodol rekonštruovať svoj dom. Po zrútení jednej zo stien našiel neuveriteľný objav– podzemné mesto s 13 poschodiami. Archeológovia stále nepoznajú presne odpovede na to, kto mesto vybudoval a prečo, pretože o meste sa nenašli žiadne záznamy, Derinkuyu bolo dokonale utajené.

Celé podzemné mesto sa muselo budovať už od začiatku so zámerom na dlhodobý život, nebol to žiaden provizórny úkryt alebo sklad. Dôkazom je dokonale prepracovaný vetrací systém, ktorí zaisťoval trvalý prísun čerstvého vzduchu. Našli sa tam tiež objemné studne na zhromažďovanie pitnej vody, priestory na uchovávanie potravín a obilia. Boli tam obytné časti pre celé rodiny, škola či stajňa pre zvieratá. A práve stajňa nasvedčuje tomu, že obyvatelia mesta museli vychádzať aj na povrch.

desktop-1422380946
V podzemnom meste archeológovia objavili kostol v tvare kríža, z čoho sa dalo usúdiť, že Derinkuyu bolo obývané pravdepodobne kresťanmi. Prívrženci Ježiša Krista sa totiž v ranej fáze kresťanstva, museli ukrývať pred ich prenasledovateľmi, ktorí ich kruto zabíjali. Mesto malo aj dobré bezpečnostné opatrenia – dvere sa tu uzatvárali okrúhlymi kamennými poklopmi, a dali sa otvoriť len zvnútra. Kríž môže napovedať tomu, že mesto vybudovali prívrženci kresťanskej viery, aby boli chránení. Odborníci napriek tomu, nevedia presne určiť, aké staré mesto Derinkuyu je. Niektorí odborníci tvrdia, že mesto obývali ako prví Peržania 1500 rokov pred naším letopočtom, iní, že bolo úkrytom Hittitov v 15. storočí pnl. Bez ohľadu na to, kto mesto postavil, bolo obývané aj ďalšími generáciami.
Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť