Jednohubky

Na Arktíde bol kedysi tropický prales

Dnes Arktídu poznáme ako zamrznutú časť sveta, voľakedy to však bolo celkom inak…

Svalbard (Nórsko) je známy svojim mrazivým počasím a polárnymi medveďmi. Podľa nedávno zverejnenej štúdie to však bolo kedysi úplne inak. Vedci v nej popísali objav fosílneho tropického pralesa na tomto území. Chris Berry a ostatní výskumníci našli pri práci v zamrznutých oblastiach pozostatky tropických stromov.

Fosílne kmene stromov, ktoré vedci vo Svalbarde objavili, patria plavúňom, ktoré sú dnes už neexistujúcou skupinou pradávnych stromov pripomínajúcich mach. Vedci sa tiež domnievajú, že náhly boom v raste plavúňov v tomto období zapríčinil zníženie množstva oxidu uhličitého v atmosfére- z 15-násobku dnešného množstva až k hodnotám podobných terajšiemu stavu. „Tento pokles pravdepodobne spôsobila evolúcia rastlín a nástup obdobia veľkých stromov – oxid uhličitý spotrebúvali na fotosyntézu a tiež v procese formovanie pôd,” povedal Berry.

svalbard_forest_colour_crop

V tejto zamrznutej krajine sa často držiava množstvo biológov, keďže tam vytvorili rezervnú banku kultúrnych rastlín (Global Seed Vault). Uskladňujú sa tam státisíce semien rastlín z celého sveta. V prípade katastrofy sa semená rastlín použijú na obnovenie produkcie potravín. „Je nádherné, že prvý a najstarší prales sme objavili práve na mieste, ktoré dnes pomáha uchovávať a chrániť rôznorodosť rastlinstva našej zeme,” vyjadril sa Berry.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť