pruhy na zebre na co sluzia
Zdroj: bristol.ac.uk (Martin How)
Veda a technika, Zvieratá

Na čo slúžia zebrám pruhy? Vedci zistili, že zebra nemá pruhy len na parádu! Takýto majú význam

Zvieracia ríša je nesmierne rozmanitá. No niektoré zvieratá sú viac nápadné ako iné. Jedno z tých, ktoré si všimnete skôr ako ďalšie, je zebra. Vďačí tomu hlavne vďaka čierno-bielym pásikom, ktoré bijú do oči.

Vedci z bristol.ac.uk sa pozreli na toto zvláštne sfarbenie a rozmiestnenie pruhov, na čo slúži. Výskum viedli profesor Tim Caro a doktor Martin How z Fakulty biologických vied Bristolskej univerzity.

Na čo slúžia zebrám pruhy?

Pruhy na zebrách nie sú len vizuálnym skrášlením zvieraťa, aby bolo ľahko odlíšiteľné od iných podobných druhov. Majú svoj význam, hovoria vedci. Pomáhajú im chrániť sa pred útokmi hmyzu.

„Výrazné čierno-biele rozdiely a malé tmavé škvrny sú obzvlášť účinné pri zmarení útoku múch,..“, hovoria výskumníci.

Vedci hovoria, že bolo známe, že muchy majú averziu voči pristátiu na pruhovaných objektoch, no nevedelo sa, aké pruhy im pripadajú averzné, a ktoré nie.

„Je to tenkosť pruhov? Kontrast čiernej a bielej? Polarizovaný signál, ktorý môžu predmety vysielať?“, položil rečnícku otázku Caro.

Nejde len o sfarbenie, ale aj o vzor

Aby výskumníci zodpovedali otázku vyššie, tak sa rozhodli preskúmať túto problematiku pomocou rôznych vzorovaných látok prehodených cez kone. Následne filmovali reakcie múch a analyzovali ich správanie.

Tím zistil, že konské muchy tabanid priťahujú veľké tmavé predmety, zatiaľ čo ich menej priťahujú menej tmavé a rozbité vzory. Celošedé kabáty boli spojené s zďaleka najviac pristátím, nasledovali kabáty s veľkými čiernymi trojuholníkmi umiestnenými v rôznych pozíciách, potom malé šachovnicové vzory bez konkrétneho poradia. V inom experimente zistili, že kontrastné pruhy priťahujú málo múch, zatiaľ čo homogénnejšie pruhy sú atraktívnejšie.

„To naznačuje, že každé kopytnaté zviera, ktoré redukuje svoj celkový tmavý obrys proti oblohe, bude mať prospech z hľadiska zníženého napadnutia ektoparazitmi.“, vysvetľuje Caro.

Výskumníci v ďalšej štúdii budú zisťovať, prečo prirodzený výber spôsobil pruhovanie u koňovitej čeľade koní, ale nie u iných kopytníkov.

„Vieme, že srsť zebry je krátka, čo umožňuje ústnym ústrojom múch dostať sa na kožu a krvné kapiláry pod nimi, čo môže spôsobiť, že sú obzvlášť náchylné na otravy spôsobené muchami, ale dôležitejšie možno je to, že choroby, ktoré sú prenášané sú smrteľné pre rodinu koní, ale menej smrteľné sú pre kopytníky. Toto si vyžaduje ďalšie skúmanie.“

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť