Nezaradené

Najbizarnejší zápas v histórii futbalu

Najbizarnejší zápas histórie sa odohral medzi Barbadosom a Grenadou v roku 1994. Nevšednosť je slabé slovo, bizarnosť o niečo presnejšie. Nešlo, samozrejme, o svetový šampionát, napriek tomu však budete určite aj vy po prečítaní len neveriacky krútiť hlavou. Barbados a Grenada sa stretli v poslednom zápase skupiny C na turnaji o Karibský pohár (Shell Caribbean Cup). Grenada bola na čele tabuľky a Barbados potreboval víťazstvo o dva góly, aby postúpil do finále. Remíza po 90 minútach by viedla k predĺženiu, kde však – a teraz pozor – každý gól mal mať hodnotu dvoch. Predstavenie začína.

Barbados sa vcelku rýchlo dostal do dvojgólového vedenia, no súper sa nedal a sedem minút pred koncom znížil na 1:2. Grenada v tom čase postupovala, Barbados musel pridať ďalší gól. Akokoľvek sú tieto krajiny futbalovo málo vyspelé, špekulanti sa nájdu všade. Jeden z barbadoských útočníkov si uvedomil, že gól za sedem minút už pravdepobodne nevsieti a bolo by oveľa výhodnejšie jeden inkasovať. Zápas by sa tak dostal do predĺženia, kde malo mužstvo k dispozícii ďalšiu polhodinu na strelenie gólu pripočítaného ako dva. Lákavá ponuka… Loptu jednoducho dostal za chrbát vlastného brankára a bolo vyrovnané.

V tom čase zistili hráči Grenady, že musia za každú cenu skórovať, aby sa vyhli predĺženiu. Skórovať však mohli do ktorejkoľvek, aj vlastnej brány. Prehra o gól im stačila. Nebolo nič ľahšie, ako dať si tiež vlastenca. Komédia začala, keď to hráči Barbadosu všetko prekukli a začali brániť – obe brány! Diváci museli mať naozaj skvelý zážitok. A Barbadosu sa táto hra naozaj vyplatila. Mužstvo udržalo remízu a vo štvrtej minúte predĺženia vsietilo zlatý gól znamenajúci úpravu skóre na 4:2. Grenaďania sa určite nepotešili. „Cítim sa podvedený. Osoba, ktorá prišla s týmto pravidlom, patrí do blázinca,“ vyjadril sa kouč Grenady James Clarkson a pokračoval: „Nikdy sa to nemalo hrať takýmto spôsobom. Naši hráči predsa nevedeli, na ktorú bránu môžu útočiť a na ktorú nie! Ešte som nezažil, že by bolo lepšie skórovať do vlastnej siete, ako do súperovej.“