modre zony
Zdroj: unsplash.com (T.H. Chia)
Zaujímavosti

Navštívili ste už modré zóny? Tu by ste chceli žiť!

Mnohí z nás tieto modré zóny navštívili či už v rámci dovolenky alebo služobnej cesty a ani sme možno netušili, že sa im hovorí modré zóny. Sú to lokality, kde sa obyvatelia dožívajú najvyššieho veku na svete a dve z nich ležia práve Európe. Celkovo je na svete 5 lokalít označovaných ako modré zóny a vykazujú niekoľko spoločných čŕt. K piatim záhadným oblastiam patria Sardínia v Taliansku, grécky ostrov Ikaria, Loma Linda v Kalifornii, japonské ostrovy Okinawa a polostrov Nicoya v Kostarike. Ich podnebie je mierne a pomerne teplé po celý rok, rozlohou sú menšie a s výnimkou lokality Loma Linda sú lokalizované v blízkosti mora či oceána. Okrem týchto zdanlivo pár spoločných znakov sa jedná o lokality, ktoré vykazujú výrazne odlišné kultúrne zvyklosti a ľudia vedú odlišný spôsob života, informuje portál nbcnews.com.

Čo sa skrýva za tajomstvom dlhovekosti obyvateľov modrých zón?

Pomenovanie modré zóny vymyslel pedagóg a prieskumník Dan Buettner a aj napriek tomu, že nemajú na prvý pohľad toho veľa spoločného, predsa sa nájde dostatok maličkostí, ktoré ich spájajú. Základom jedálnička ľudí žijúcich v modrých zónach je rastlinná strava.

„Na všetkých piatich miestach medzi spoločné menovatele patrí väčšinou rastlinná strava,“ hovorí Buettner pre NBC News Better. „Každá diéta modrej zóny má päť pilierov: celozrnné, zelené, hľuzovité – sladké zemiaky alebo klasické zemiaky, orechy a fazuľa. Najdôležitejšia je fazuľa. Šálka fazule denne vám môže predĺžiť život o dva až tri roky.“

Fazule je prikladaná veľká dôležitosť, pričom nie je striktne dané, aká fazuľa by sa mala konzumovať, ale úplne najlepšie by ste pre svoje telo spravili, ak by ste zmiešali viacero odrôd fazúľ. Preferovaná je fazuľa v sušenej forme, ktorá sa samozrejme pred konzumáciou namočí a potom spracuje. Pre týchto ľudí je taktiež typická nízka alebo nulová spotreba hovädzieho mäsa a mliečnych výrobkov, zatiaľ čo čaj a kvalitné červené víno si doprajú denne. Neskonzumujú týždenne viac ako 3 vajcia a ak už aj siahnu po mliečnych výrobkoch, najčastejšie to budú produkty z ovčieho a kozieho mlieka.

„Celý deň pijú bylinkový čaj,“ hovorí Buettner. „Na Okinawe je to často zelený čaj, zatiaľ čo v Ikarii je to zvyčajne čaj vyrobený z oregana, rozmarínu alebo mäty. Nevypijú viac ako dva poháre vína denne,“ dodal.

Ako kvalitná odroda vína sa odporúča tá s názvom Cannonau, pre ktorú je typický vysoký obsah antioxidantov na čistenie tepien. Káva je takisto súčasťou dennej konzumácie s výnimkou ľudí žijúcich v Loma Linde v Kalifornii, kde je vysoká koncentrácia členov Cirkvi adventistov siedmeho dňa, ktorí sa vyvarujú kofeínu, pitiu alkoholu a silne sa prikláňajú k vegetariánstvu. Stravovacie návyky nie sú jediným aspektom, ktorý zaručuje týmto ľuďom dlhovekosť. Sociálna aktivita, vytváranie komunít, udržiavanie pravidelných kontaktov či stretnutí je nesmierne dôležité z pohľadu dlhovekosti. Osamelosť nám totiž môže skrátiť život až o osem rokov.

„Sme geneticky predurčení, aby sme túžili po sociálnej interakcii, a keď ju nemáme, je tu úroveň podvedomého stresu, ktorý nás tiaži,“ vysvetľuje Buettner,

Pohyb a každodenná chôdza musia byť neodmysliteľnou súčasťou každého dňa. Tri z piatich modrých zón Okinawa, Ikaria a Sardínia sú umiestnené v strmých oblastiach, kde sa obyvatelia bez prostej chôdze obídu len obtiažne.

„Chôdza je jednou z najlepších foriem cvičenia a môžete ju robiť bez toho, aby ste o tom premýšľali,“ dodáva Buettner na záver.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť