GREIFSWALD, GERMANY – OCTOBER 29: A worker welds a part on the exterior of the Wendelstein 7-X experimental fusion reactor at the Max Planck Institute for Plasma Physics on October 29, 2013 in Greifswald, Germany. Scientists hope to heat a miniscule amount of hydrogen to 100 million degrees in order to melt the atomic cores into helium, thereby releasing large amounts of energy in a similar way as the sun. Due to be completed in 2014, the reactor could help scientists to get closer towards creating atomic fusion-based commercial power, which would be clean and virtually inexhaustible, as hydrogen comes from water. (Photo by Sean Gallup/Getty Images)

Nemci úspešne otestovali fúzny reaktor za pomoci Merkelovej

V súčasnej dobe vedci začali prvé testy na novom a ambicióznom projekte fúzneho reaktora v nemeckom Greifswalde.

Nazvaný bol W7-X, nový reaktor je založený na konštrukcii stellarátora, na rozdiel od reaktorov Tokamak, ktoré v súčasnosti v tomto smere dominujú. Je stále nejasné, či nová konštrukcia bude mať výhodu v produkcii fungujúcej fúznej reakcie, ale W7-X predstavuje významný krok vpred pri skúmaní tejto otázky. Experiment vykonaný včera (3. 2. 2016) bol pomerne jednoduchý. Zahriatie častíc vodíka do plazmy, predstavuje kľúčový prvý krok v ambicióznych výskumných zámeroch.

Spomínané symbolické tlačidlo pre začatie prvého testu spustila nemecká kancelárka Angela Merkelová. „Ako priemyselný národ chceme ukázať, že cenovo dostupné, bezpečné, spoľahlivé a udržateľné zásobovanie energiou je možné, bez toho aby došlo k strate hospodárskej konkurencieschopnosti,“ uviedla Merkelová vo vyhlásení pre tlač.

Mnohí vedci zostávajú však naďalej skeptickí o možnostiach fúznych reaktorov ako životaschopnom zdroji energie.
img: Sean Gallup / Getty Images

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť