Nezaradené

Nikola Tesla – Toto ste o ňom nevedeli

Muž menom Nikola Tesla bol tvorcom veku elektrotechniky. Bez neho by ste len ťažko čítali práve tento článok. Ponúkame vám niekoľko zaujímavostí, ktoré vám o tomto velikánovi vedy v škole nepovedali.

V skratke ale najskôr čo ste o ňom vedeli. Nikola Tesla bol fyzik srbského pôvodu. Narodil sa 10. júla 1856 na území Rakúskeho Cisárstva v meste Smiljan (územie dnešného Chorvátska). Umrel 7. januára 1943 v New Yorku. Jeho patenty a teoretická práca formovali základ moderných systémov na striedavý prúd (elektrická energia). Známy je tiež vďaka svojim príspevkom k fyzike elektriny a magnetizmu koncom 19. a začiatkom 20. storočia, bol vynálezcom rádia. Na jeho počesť je pomenovaná jednotka merania magnetickej indukcie – tesla (T). O tomto však tento článok nie je, a preto si viac prečítajte v jeho životopise na Wikipedii. My totiž práve prechádzame k zaujímavostiam o ňom.

1. Nikola Tesla pracoval pre Edisona

V roku 1884 Tesla prišiel do Ameriky. Dostal sa sem však s neuveriteľným kapitálom. Mal pri sebe 4 centy. Veľmi rýchlo sa však otriasol a na základe odporúčaní z Európy sa stal asistentom Thomasa Alvu Edisona.

2. Tesla navrhol vodnú elektráreň

Robert_moses_niagara_power_plant_01

Navrhol elektráreň na Niagarských vodopádoch. O využití sily vodopádov sa podľa jeho životopisu zaoberal už od detstva, no len George Westinghouse, americký elektrotechnik, mu pomohol tieto myšlienky preniesť do skutočnosti.

3. Vojenský inžinier

Začiatkom Prvej svetovej vojny Tesla navrhoval využitie energie vĺn, k vystopovaniu nemeckých ponoriek. Táto technológia je dnes známa ako radar. Thomas Alva Edison však jeho myšlienku vtedy verejne označil za absurdnú, a tak ju všetci zmietli zo stolu.

4. Einsteinova pochvala

6147097870_d426dfcacf_z

Tesla zdobil titulku časopisu Time v roku 1931. Albert Einstein po tom označil Teslu takto: „Je to vynikajúci človek a priekopník v oblasti vysokofrekvenčných prúdov.”

5. Žiadal no nezískal

Počas svojho života požiadal patentový úrad o 840 patentov. Pridelených mu bolo 700 patentov.

Prejdite na stranu >> 2 <<

Stránky: 1 2

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť