Professor Alexander Seifalian poses for photographs with a synthetic polymer nose at his research facility in the Royal Free Hospital in London, Monday, March 31, 2014. In a north London hospital, scientists are growing noses, ears and blood vessels in the laboratory in a bold attempt to make body parts using stem cells. It is among several labs around the world, including in the U.S., that are working on the futuristic idea of growing custom-made organs in the lab. While only a handful of patients have received the British lab-made organs so far— including tear ducts, blood vessels and windpipes — researchers hope they will soon be able to transplant more types of body parts into patients, including what would be the world’s first nose made partly from stem cells. „It’s like making a cake,“ said Alexander Seifalian at University College London, the scientist leading the effort. „We just use a different kind of oven.“ (AP Photo/Matt Dunham)

Nové ucho alebo nos? Vďaka 3D tlačiarni tomu o pár rokov nebude žiadny problém.

Pacienti, ktorí potrebujú chirurgicky rekonštruovať časti tela by už pomerne skoro mohli využiť liečbu pomocou chrupavky „vypestovanej“ v laboratóriu.

Informuje o tom BBC s odvolaním sa na vedcov z Waleského centra pre popáleniny a plastickú chirurgiu. Podľa ortopéda a športového traumatológa z pražského ORP Centra Františka Picka popisovaná metóda nie je úplnou novinkou.

20140302_404429.xml-20140301-AMX-3D-ORGANS11

Spomínaný proces zahŕňa rast ľudských buniek v inkubátore a ich následné zmiešanie s kvapalinou. Potom sa táto zmes vytlačí pomocou 3D tlačiarne do potrebného rôsolovitého tvaru. Potom nasleduje ďalší rast v inkubátore až do dokončenia.

uk-hospital-first-3d-bioprinted-noses-ears-human-cells

uk-hospital-first-3d-bioprinted-noses-ears-human-cells4

Výskumníci z Walesu dúfajú, že ako jedni z prvých na svete začnú tento postup používať na ľuďoch v priebehu troch rokov. „Stručne povedané, snažíme sa vypestovať nové tkanivo za použitia ľudských buniek,“ hovorí profesor Iain Whitaker.

Snažíme sa tlačiť biologické štruktúry s použitím ľudských buniek a poskytnutím správneho prostredia a správneho načasovania, aby mohli vrásť do tkaniva, ktoré nakoniec voperujú do človeka. Pôjde o rekonštrukcie stratených častí tela, ako sú časti nosa alebo ucha, ale nakoniec aj veľkých častí, vrátane kostí, svalov a ciev,“ povedal Whitaker.

The-Printed-World-body-parts-631.jpg__800x600_q85_crop

Výsledky práce musia byť pred použitím na ľuďoch najprv testované na zvieratách a následne prejsť etickým procesom. „Dobrou správou do budúcnosti je, že ak bude náš výskum úspešný, budeme schopní do dvoch mesiacov obnoviť chýbajúcu časť tela, bez toho aby sme ju museli odobrať z iného miesta na tele, čo by spôsobilo ďalšie defekty alebo jazvy,“ dodal Whitaker.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť