Nezaradené

O chvíľu sa dozvieme, ako bude vyzerať prvá fotka čiernej diery!

Budúci rok sa astronómovia pokúsia o niečo, čo sa nikdy predtým neudialo. Budú sa snažiť odfotografovať čiernu dieru a nielen tak hocijakú, ale supermasívnu čiernu dieru Sagittarius A* v strede Mliečnej dráhy.

Projekt je nazvaný Event Horizon Telescope (EHT) a spája deväť rádioteleskopov z celého sveta (vrátane Čile, Španielska a USA), ktoré budú pôsobiť ako jeden teleskop o veľkosti Zeme. Gigantický teleskop bude schopný pozerať sa na horizont udalostí čiernej diery. Tím dúfa, že okolo hranice horizontu udalostí uvidí víriť plyn.

Sagittarius A* má hmotu rovnajúcu sa približne 4 miliónom Slniek, ale nie je taká veľká ako by sa mohlo zdať. Jej priemer je 44 miliónov kilometrov , to je asi 63-krát viac ako priemer Slnka. Jej drobnú veľkosť spôsobuje pozorovací komplex. Od nás je vzdialená 26 000 svetelných rokov, takže zdanlivá veľkosť na oblohe vyzerá ako pri pohľade zo Zeme na CD nachádzajúce sa na povrchu Mesiaca.

„Sme skoro tam. Postupné zavádzanie nástrojov bolo vykonané, prijímače sú na mieste a teoretická práca je hotová,“ povedal pre BBC News profesor Feryal Ozel, člen tímu EHT. „Existuje niekoľko výziev, ktoré treba prekonať, aby sa čiernu dieru podarilo odfotiť. Je to niečo extrémne malé na oblohe. Ale dúfame v plné pole pozorovania začiatkom roku 2017.

Horizont udalostí je hranica, ktorá oddeľuje vnútro čiernej diery od zvyšku vesmíru. Čokoľvek, čo prekročí hranicu udalostí sa nemôže viac vymaniť spod vplyvu čiernej diery. Okolo horizontu udalostí sa nachádza veľa gravitáciou stlačeného a magnetickým poľom čiernej diery excitovaného plynu, čo pozorovanie komplikuje. Tím sa rozhodol, že bude horizont udalostí pozorovať použitím rádiových vĺn, pretože by mohli byť menej rozptýlené okolitými materiálmi.

„Urobili sme milión simulácii pre mnoho rôznych konfigurácií ako by plyn mohol vyzerať. A v každom prípade si myslíme, že vlnová dĺžka 1,3 milimetra je správnou voľbou ako vidieť do horizontu udalostí,“ dodal Ozel.

Tím je presvedčený, že plyn na horizonte udalostí svieti práve na tejto vlnovej dĺžke, čo je skvelá správa, pretože na tejto vlnovej dĺžke je naša atmosféra priehľadná.

Pozorovanie nebude dôležité len kvôli fotografiám. Štúdiom ako supermasívna čierna diera pôsobí na časopriestor, bude tím schopný vyskúšať Einsteinovu teóriu relativity ako nikdy predtým.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť