Nezaradené

Oko tajgy: Najzaujímavejšie fakty o jazere Bajkal

Jazero Bajkal, ktoré mnohí ľudia žijúci v jeho blízkosti považujú za more, v sebe spája pokoj i tajomno a predstavuje nám panenskú prírodu v plnej kráse. Tento domov endemických druhov zvierat, ako napríklad sladkovodných tuleňov, či živorodých rýb – golomjanok, je miestom mnohých superlatívov a zaujímavostí.

1Jazero Bajkal leží v južnej Sibíri. Nachádza sa presne na hranici medzi Buryatskom na juhu a Irkustkom na severe.

2Jazero je najväčšou sladkovodnou zásobárňou rozmrznutej vody . Nachádza sa v ňom 20% sladkých povrchových vôd. img: via  worldfortravel.com

3Bajkal sa označuje, ako najhlbšie jazero na svete. Severná panva jazera je hlboká 900 metrov, južná panva asi 1400 metrov  a centrálne  povodie má maximálnu hĺbku 1642 metrov.

4Ide o najčistejšie a najstaršie sladkovodné jazero.  Vzniklo približne pred 25 miliónmi rokov.
bajkal_ladimg: via www.sidetracked.com

5Jazero vzniklo v trhline a dnes je 636 kilometrov dlhé a 79 kilometrov široké v najširšom mieste. Jazero sa rozprestiera na ploche 31 722  kilometrov štvorcových. Keďže trhlina je geologicky aktívna, jazero sa každý rok rozširuje približne o 2 centimetre.

6Dno jazera je tvorené vrstvou sedimentu s hrúbkou až 7 kilometrov. Spolu so sedimentami je jazero hlboké okolo 8 kilometrov, čo z neho    robí najväčšiu kontinentálnu trhlinu na svete.

7Na dne Bajkalu sa nachádza minimálne 16 vulkánov chrliacich plynové hydráty. Ide v podstate o vodný ľad, ktorého kryštálová mriežka    obsahuje množstvo metánu. Plynové hydráty sú považované za palivo budúcnosti, pretože 1 meter kubický zohriatych plynových hydrátov  dokáže uvoľniť okolo 160 až 180 metrov kubických zemného plynu.

Horiaci plynový hydrát

Horiaci plynový hydrát

img: via nok6a.net

8Podľa fotiek z kozmu sa zistilo, že v zimných mesiacoch sa na hladine jazera tvoria tmavé ľadové kruhy o priemere 5 až 7 kilometrov. Vždy  sa nachádzajú na rovnakom mieste, ale neobjavujú sa každý rok. Kruhy sú pravdepodobne tvorené podvodnými vulkánmi, ktoré keď    vybuchnú, tak uvoľnia plyny smerujúce k hladine.  Počas pohybu plynov sa v jazere vytvárajú cyklóny s vodou teplejšou, ako je voda v okolí.    Následne plyn vnikajúci do ľadu vytvára na hladine tmavé kruhy.

Tmavé kruhy vyfotografované z ISS

Tmavé kruhy vyfotografované z ISS

img: via eoimages.gsfc.nasa.gov

9Miestnymi obyvateľmi a rybármi, ale i členmi vedeckej komunity, boli nad jazerom často pozorované žiariace gule. Vedci veria, že tento jav  je spôsobený samovoľným vznietením metánu unikajúceho z ľadu v jazere.

10Predpokladá sa, že jazero Bajkal je časť postupne vznikajúceho oceánu. Jazero leží na okraji Sibírskej platformy a pohybom tektonických  dosiek sa stále rozširuje. V ďalekej budúcnosti sa môže z jazera stať nový oceán.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť