Nezaradené

Pozrite si 15 vysokorozpočtových filmov, ktoré skončili ako vysokostratové prepadáky

Filmový priemysel ponúka divákom veľkorozpočtové filmy rôznych žánrov. Komédie, akčné, sci-fi či drámy s vysokým „budgetom“ však nie sú vždy zárukou kvality. Vysoká investícia do filmu môže byť pre štúdio riskantná a použité peniaze sa nemusia vždy vrátiť.

V tomto článku si môžete prečítať o 15 vysokorozpočtových filmoch, ktoré skončili ako prepadáky a tvorcom priniesli len stratu.

*poznámka: Všetky sumy sú uvedené v amerických dolároch.

15

Jupiter na vzostupe (2015)

15-jupiter-ascendingimg: Warner Bros.

Sci-fi z dielne súrodencov Wachovských mal byť sľubným filmom aj vďaka predošlým úspechom Matrixu či V ako Vendeta. Očakávanie sa však nenaplnili. Film s hviezdnym obsadením hercov ako Mila Kunis, Channing Tatum, Sean Bean či Eddie Redmayne získal po premiére negatívne ohlasy. Výnimkou boli len vizuálne efekty. Rozpočet v sume 176 miliónov amerických dolárov sa tvorcom nevrátil. Film celkom zarobil 184 miliónov dolárov, čo nestačilo pokryť celý rozpočet, marketing a iné položky navyše. Podľa odhadov tak Warner Bros štúdio prišlo o 80 miliónov dolárov.

14

Evan Všemohúci (2007)

14-evan-almightyimg: Universal

Herec Steve Carrell nahradil Jima Carreyho v pokračovaní tejto komédie. Druhý diel bol v čase príprav najdrahšou komédiou všetkých čias. Jeho rozpočet sa pohyboval v sume okolo 175 miliónov dolárov a po zarátaní marketingu sa suma vyšplhala nad 200 miliónov dolárov. Kritici si na filme zgustli a Evan Všemohúci dokonca získal nomináciu na Zlatú malinu v kategórii „najhorší sequel“. Komédia zarobila len 173 miliónov dolárov a pre štúdio znamenala stratu v podobe 88 miliónov dolárov.

13

Green Lantern (2011)

13-green-lanternimg: Warner Bros.

Green Lantern je jedným z najznámejších prepadákov. Z filmu si dokonca uťahuje aj herec Ryan Reynolds v omnoho úspešnejšom Deadpoolovi (v oboch filmoch hral hlavnú úlohu). Green Lantern s rozpočtom vo výške 200 miliónov dolárov (bez marketingu) celosvetovo zarobil necelých 220 miliónov dolárov. Pozitívne je aspoň to, že Ryan Reynolds si „na pľaci“ našiel svoju manželku, herečku Blake Lively.

12

PAN: Cesta do Krajiny-Nekrajiny (2015)

12-panimg: Warner Bros.

Príbeh Petra Pana dostal vizuálnu podobu v mnohých filmoch, takže sa dalo čakať, že divákov už príbeh nemusí až tak zaujať.  Zmeniť to malo zaujímavé herecké obsadenie a lákavé vizuálne efekty. Ani to však nepomohlo. Rozpočet vo výške 150 miliónov dolárov a marketing v odhadovanej sume od 100 do 125 miliónov dolárov vyústil v multimiliónovú stratu pre filmové štúdio.

11

Pevnosť Alamo (2004)

11-the-alamoimg: Buena Vista Pictures

Film Pevnosť Alamo mal ťažký štart, keď musel súperiť o divákov s filmom Umučenie Krista. Možno aj silná konkurencia sa podpísala pod to, že rozpočet vo výške 107 miliónov dolárov (bez marketingu) sa nepodarilo ani len vyrovnať. Na domácom trhu film zarobil 30 miliónov a v zahraničí 26 miliónov dolárov. Štúdio vykázalo stratu 94 miliónov dolárov.

10

Pluto Nash (2002)

10-the-adventures-of-pluto-nashimg: Warner Bros.

Kariéra Eddieho Murphyho smerovala po správnej ceste. Získal nomináciu na Oscara, na konte má Zlatý glóbus a mnoho ďalších ocenení či nominácií. Vlani ho dokonca vyhlásili za šiesteho najlepšie zarábajúceho herca v USA. Hoci je Murphy úspešným mužom, jeho meno neprinieslo slávu filmu s názvom Pluto Nash. Akčnú sci-fi komédiu kritizovali za absenciu humoru aj akcie. Neúspech u divákov vyústil v zisk len 2,1 milióna dolárov počas premiérového víkendu a zisk 7 miliónov celosvetovo. V porovnaní s rozpočtom vo výške 100 miliónov (a 20 miliónov na reklamu) ide o veľký prepadák.

9

Prísne tajná misia (2005)

9-stealthimg: Columbia Pictures

Akčný film ponúkol priemerné herecké obsadenie (Josh Lucas, Jessica Biel, Joe Morton), stereotypný a podpriemerný príbeh a aj drahé scény. Okrem toho sa počas premiérového víkendu musel o divákov „pobiť“ so súpermi ako „Ako uloviť družičku“, „Charlie a továreň na čokoládu“ či rodinnú „Školu superhrdinov“. Prísne tajná misia, ktorá „zhltla“ rozpočet vo výške 135 miliónov dolárov (bez reklamy), počas premiérového víkendu priniesla zisk len 13 miliónov dolárov. Ďalší víkend klesol zisk na 5,9 milióna a tretí víkend film zarobil len 2 milióny dolárov. Celkový domáci zisk 32 miliónov dolárov a zahraničný zisk 44,8 milióna dolárov na pokrytie rozpočtu nestačil.

8

Sahara (2005)

8-saharaimg: Paramount Pictures

Film s hviezdnym obsadením (Matthew McConaughey, Steve Zahn, Penelope Cruz) si vyslúžil len priemerné ohlasy. Kritici tvrdili, že Sahara nebola výnimočná, hoci išlo o príjemný „popcornový“ oddych. Premiérový víkend filmu vyniesol 18 miliónov dolárov a všetko vyzeralo nádejne, keď celosvetovo zarobil 110 miliónov. Napriek tomu sa však očakávania nenaplnili a rozpočet vo výške 130 miliónov dolárov (+ 81 miliónov na distribúciu a reklamu) sa ani nevyrovnal.

7

Jack, zabijak obrov (2013)

7-jack-the-giant-slayerimg: Warner Bros.

Príbeh okolo tohto filmu je podobný Sahare. Hoci ho režíroval známy Brian Singer a hralo v ňom mnoho známych hercov, veľa pozitívnej kritiky si nevyslúžil. Počas premiérového víkendu zarobil chabých 7,7 milióna dolárov a celosvetovo 197,6 milióna. S rozpočtom vo výške 185 miliónov dolárov (mimo distribúcie a reklamy) ide o ďalší filmový prepadák

6

R.I.P.D. – URNA: Útvar rozhodne neživých agentov (2013)

6-ripdimg: Universal

Aj tento film zažil náročný premiérový víkend, v ktorom súperil s  „Ja, zloduch 2“, „Turbo“. „Pacific Rim“ či „V zajatí démonov“ (tento horor počas víkendu zarobil 41,9 milióna dolárov a mal rozpočet len 20 miliónov dolárov). Za prvý víkend zarobil film URNA len 12,7 milióna dolárov. Negatívne kritiky sa podpísali pod celosvetový príjem, ktorý dosiahol sumu 78 miliónov dolárov. Rozpočet mimo reklamy a distribúcie bol vo výške 130 miliónov.

5

Osamelý jazdec (2013)

5-the-lone-rangerimg: Walt Disney Studios

Od tohto filmu sa očakával rovnaký neúspech ako pri podobných westernových vysokorozpočtových snímkach (Wild Wild West, Kovboji a votrelci), hoci v ňom hral Johnny Depp a Armie Hammer a režíroval ho Gore Verbinski (Piráti z Karibiku). Rozpočet sa s reklamou a distribúciou vyšplhal na neuveriteľných 375 miliónov dolárov a musel dosiahnuť príjem 650 miliónov dolárov, aby štúdio mohlo film považovať za ziskový. Nakoniec však dosiahol zisk len vyše 260 miliónov dolárov.

4

John Carter

4-john-carterimg: Walt Disney Studios

Rovnako, ako v predošlom prípade, aj John Carter bol odsúdený stať sa prepadákom ešte pred premiérou. Na výrobu filmu sa použilo 350 miliónov dolárov (+ približne 100 miliónov na reklamu). Aby bol ziskový, štúdiu musel zarobiť cez 600 miliónov dolárov. Hoci celosvetovo zarobil len 284 miliónov dolárov, získal na svoje konto dva úspechy. V Rusku a okolitých štátoch bol zisk počas premiérového víkendu rekordný a v Číne išlo počas víkendu o druhý najziskovejší film z produkcie Disney. Strata vyše 150 miliónov dolárov viedla k rezignácii Richa Rossa – „šéfa“ Walt Disney Studios.

3

Vikingovia (1999)

3-the-13th-warriorimg: Buena Vista Pictures

V porovnaní s väčšinou filmov z tohto zoznamu mali Vikingovia pomerne nízky rozpočet (okolo 160 miliónov dolárov). Ani účasť Antonia Banderasa či Omara Sharifa ho nezachránila od straty. Snímka celosvetovo zarobila len vyše 61 miliónov dolárov.

2

Mamy na Mars (2011)

2-mars-needs-momsimg: Walt Disney Studios

Zdvihnite ruku tí, ktorí ste o tomto filme počuli. Predpokladám, že zdvihnutých rúk je málo. A niet sa čomu čudovať. Animovaná sci-fi komédia sa do povedomia verejnosti veľmi nedostala. Vo filme počuť hlasy hercov ako Seth Green, Dan Fogler, Elisabeth Harnois, Mindy Sterling či Joan Cusack a produkoval ho slávny Robert Zemeckis. Rozpočet na výrobu dosiahol 150 miliónov dolárov a zisk sa vyšplhal len na 39 miliónov.

1

47 Roninov (2013)

1-47-roninimg: Universal

Keanu Reeves je muž, ktorý sa dokázal vypracovať z komédie z 80-tych rokov (Bill & Ted’s Excellent Adventure) na herca stvárňujúceho vážne úlohy a na hviezdu, ktorá je lákadlom pre divákov. Ani toto však nepomohlo filmu 47 Roninov. Výroba filmu stála 175 miliónov amerických dolárov (+ 50 miliónov na distribúciu a reklamu). V čase premiéry ho čakala ozajstná skúška. Počas premiérového víkendu musel súperiť s filmami ako „Hobit: Smaugova pustatina“, „Vlk z Wall Street“ alebo „Tajný život Waltera Mittyho“. Zisk sa nakoniec vyšplhal len na 151,7 milióna dolárov.

 

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť