alkohol a opica
Ľudské telo

Prečo nás po alkohole trápi opica a prečo si niekedy nič nepamätáme?!

Po prehýrenej noci nasleduje kruté ráno. Bolesť hlavy, sucho v ústach a žalúdok ako na vode sú dôverne známe príznaky tým, ktorí to s popíjaním alkoholu roztočili viac ako mienili. Zatiaľ čo sa spamätávame či už v posteli alebo sme dokonca museli pozdraviť záchodovú misu, naše telo má plné ruky práce s vylučovaním toxínov. Alkohol je toxín a pri jeho konzumácii nám enzýmy v pečeni začínajú pracovať a rozkladať látku rýchlosťou jedného nápoja za hodinu. Počas tohto procesu sa uvoľňujú škodlivé chemikálie, alkohol sa v pečeni rozkladá a ak sú jeho hladiny príliš vysoké, prichádza zvracanie, aby sa jeho nadbytok vypudil. Zvracanie po požití nadmerného množstva alkoholu je na jednej strane dobrým znamením, že sa telo zbavuje toxínov rýchlejšou cestou, no na druhej strane nám môže zvracanie indikovať otravu alkoholom.

„Alkohol sa rozkladá v pečeni na acetaldehyd,“ hovorí doktorka Deborah Lee, ktorá je aktívnou prispievateľkou medicínskeho portálu s názvom Dr Fox Online Pharmacy. „Ak sú hladiny acetaldehydu príliš vysoké, vaša pečeň, ktorá sa s tým nedokáže vyrovnať, zareaguje tak, že vás prinúti zvracať, aby ste vypudili prebytočný alkohol,“ dodala.

Okrem toho, že je alkohol škodlivý pre našu pečeň, má negatívne pôsobenie i na náš žalúdok.

„Alkohol dráždi stenu žalúdka a spôsobuje zápal, známy ako gastritída,“ pokračuje Lee. „To sa zhoršuje zvýšenou produkciou žalúdočných kyselín. Táto žalúdočná nevoľnosť často vedie k zvracaniu.“

Ak však už po alkohole siahneme, je dobré mať na pamäti zopár overených tipov. Ako dobre overený tip určite poslúži dostatočná hydratácia vodou, ktorá alkohol riedi a zároveň rehydratuje telo. Takisto netreba požívať alkohol na lačný žalúdok, ale ho naplniť jedlom, ktoré v žalúdku vstrebávanie alkoholu spomaľuje, informuje portál netdoctor.co.uk.

Prečo sa nám stane, že po požití väčšieho množstva alkoholu máme ráno “okno“?

Vedci veria, že štruktúra mozgu dôležitá na spájanie prichádzajúcich informácií, známa ako hipokampus, je alkoholom narušená. Ľudia si s takýmto poškodením tejto oblasti nemôžu vytvárať nové spomienky, pretože alkohol vypína mozgové okruhy, ktoré sú ústredné pre vytváranie epizodických spomienok.

„Myslíme si, že veľká časť toho, čo sa deje, je to, že alkohol potláča hipokampus a nie je schopný vytvoriť tento priebežný záznam udalostí,“ hovorí Aaron White z Národného inštitútu pre alkoholizmus v USA, ktorý zároveň skúmal tento proces na bunkovej úrovni s mozgami hlodavcov.

Vďaka nim preukázal, že množstvo alkoholu je zodpovedné za to, že  pri jeho vysokej dávke dochádza k výpadkom spomienok. Pri požívaní alkoholu sú ovplyvnené aj ďalšie oblasti mozgu, ktoré zásobujú hipokampus informáciami o tom, čo sa deje. Ide o predný lalok mozgu, ktorý používame, ak niečomu venujeme pozornosť a amygdala, ktorá je oblasťou súvisiaca s našim emočným prežívaním, píše portál bbc.com.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť