Nezaradené

Prečo rezné rany od papiera tak veľmi bolia? Odpovedá veda

Asi nikto z nás by neveril, že malý kúsok nevinného papiera dokáže spôsobiť toľko bolesti.. Až kým sa nám to nestane. Ako všetky životné nepríjemnosti.

Aj keď na škále zranení patria k tým najmenším, každý kto sa už na papieri porezal vie, že pocit bolesti je silný. Prečo tomu tak je, aj keď ledva prerazia kožu?

Keď sa na tému pozrieme bližšie, veľkú úlohu hrajú nervové zakončenia. V končekoch prstov máme viac nervových zakončení ako kdekoľvek inde na našom tele. To si uvedomí každý, kto sa pokúsi zdvihnúť niečo horúce.
„Končeky prstov sú spôsobom, ako objavujeme svet, alebo ako vykonávame drobné detailné úlohy,“ hovorí dermatologička Hayley Goldbach z University of California, Los Angeles. „Takže dáva zmysel, že v nich máme toľko nervových zakončení. Je to v podstate akýsi obranný mechanizmus.“

Tieto zakončenia sa volajú nocireceptory a varujú mozog – signálom bolesti – o vysokých teplotách, chemikáliách, tlaku, a všetkom, čo môže poškodiť kožu.

Vinu, samozrejme, nesie aj papier. Jeho hrany nie sú tak hladké ako by sa voľným okom mohlo zdať. Môže zanechať hrubú cestičku poškodenia na koži.

Tieto poškodenia však zvyčajne nie sú dosť hlboké aby aktivovali prirodzené telesné obranné mechanizmy, ako napríklad keď sa rana vyplní krvnými doštičkami. To však znamená, že naše porušené nervové zakončenia ostanú odhalené a poškodené. Navyše, s každým pohybom sa ranka kvôli flexibilite kože znovu otvorí, až kým sa kože nezreparuje.

Keďže však chýba zástup dobrovoľníkov na pokusy, pri ktorých by im vedci prsty narezali papierom a pýtali sa ich na ich dojmy, môžeme vychádzať len z našich vedomostí o ľudskom tele. Ak vás táto téma zaujíma podrobnejšie, môžete si pozrieť priložené video:

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť