kamikaze_titulka
História, Zaujímavosti

Samovražedné útoky Kamikaze: čo viedlo japonských pilotov k vykonaniu takýchto leteckých útokov?

Kamikaze v japončine znamená božský vietor a je označením vojenskej stratégie, ktorú vyvinuli Japonci počas druhej svetovej vojny. Kamikaze útoky zahŕňali úmyselný náraz pilotovaného lietadla do nepriateľského cieľa, zvyčajne námorného plavidla. No mohlo ísť aj o pevnosť, či iný vojenský ciel. Táto stratégia bola považovaná za taktiku poslednej možnosti na zastavenie postupu nepriateľa a udržanie japonskej kontroly v Pacifiku.

Špeciálne útočné sily Kamikaze boli založené v októbri 1944 a pozostávali z dobrovoľných pilotov, ktorí boli vyškolení na riadenie lietadiel na jednosmerných misiách a často s výbušninami na palube. Pilotmi boli často mladí muži vrátane študentov pilotov, ktorí sa rozhodli zastávať myšlienku preferencie smrti pred potupou a verili v dôležitosť obetovania sa pre krajinu a samotného cisára, píše ww2db.com.

Prvý útok kamikaze vykonal 25. októbra 1944 pilot menom Yukio Seki, ktorý viedol skupinu piatich pilotov v misii zameranej na útoky na americké lode pri pobreží Filipín. Sekiho lietadlo narazilo do amerického torpédoborca a spôsobilo značné škody a straty na životoch. K najvýznamnejšiemu útoku kamikaze došlo počas bitky pri zálive Leyte v októbri 1944, kde Japonci plánovali začať masívny útok proti nepriateľskej flotile. Plán však zmarila kombinácia zlého počasia a efektívnej obrany nepriateľa.

Počas niekoľkých nasledujúcich mesiacov sa frekvencia útokov kamikaze zvyšovala a tieto útoky sa stali významnou súčasťou stratégie japonskej armády. Útoky boli vedené predovšetkým proti námorným plavidlám, ale boli použité aj proti letiskám a pozemným cieľom.

Účinnosť útokov kamikaze bola sporná, niektoré spôsobili nepriateľským lodiam značné škody, zatiaľ čo iné samovražedné útoky úplne minuli svoje ciele. Američania však nakoniec vyvinuli taktiku, ako čeliť útokom kamikaze a to vylepšením radaru, použitím protilietadlových zbraní či nasadením menších a ľahšie ovládateľných lodí.

Presvedčenie pilotov zomrieť za svoju krajinu bolo obzvlášť silné!

Kamikaze útoky mali výrazný psychologický dopad na japonské, ale aj nepriateľské sily. Pre Japoncov to znamenalo posilnenie myšlienky ducha samuraja a dôležitosť obetovania sa pre krajinu. U nepriateľa tieto útoky zas vyvolávali pocit strachu a ohromenia z toho, že sú Japonci ochotní zomrieť za ich presvedčenie, vysvetľuje portál militaryhistorynow.com.

Celkovo sa odhaduje, že útoky kamikaze boli zodpovedné za smrť viac ako 4000 japonských pilotov a spôsobili značné škody na nepriateľských lodiach. Nakoniec sa však Japoncom aj tak nepodarilo zvrátiť vývoj vojny, pretože Američania aj naďalej dosahovali významné zisky v Pacifiku.

Po vojne boli niektorí piloti kamikaze, ktorí útoky prežili, kritizovaní japonskou spoločnosťou, no v posledných rokoch sa čoraz viac uznáva ich obetavosť a ťažké okolnosti, za ktorých museli bojovať. Iní zas zastávajú názor, že útoky boli aktom zúfalstva krajiny, ktorá čelila porážke, zatiaľ čo iní ich považujú za formu terorizmu. V každom prípade možno povedať, že to skutočne bola tragická a zúfalá snaha Japonska, ktorá si vynútila najvyššiu obeť v podobe životov mladých japonských pilotov, ktorí verili v dôležitosť obetovania sa pre svoju krajinu.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť