Nezaradené

Na severe Nemecka uviazli mŕtve veľryby, ich vnútro bolo plné plastu a odpadkov

Ľudia si aj napriek mnohým varovaniam nevážia morský život. Kvôli nášmu materializmu a nevšímavosti ho doslova zabíjame.

Dôkazom je 29 veľrýb, ktoré v januári uviazli na pobreží Severného mora. Išlo konkrétne o vorvaňa tuponosého, ktorý sa zaraďuje do čeľade vorvaňovitých. Otázkou ako k tomu došlo sa zaoberali mnohí. Pitva len nedávno ukázala výsledky a tie nie sú veľmi priaznivé. V bruchu veľrýb sa totiž našlo niečo, čo ani len samotní vedci nečakali. Boli to množstvá plastu. Tie zahŕňali rôzne malé úlomky, no aj 13 metrov dlhú rybársku sieť či 70 centimetrovú časť z auta.

Niektorí sú toho názoru, že je to len výsledkom nášho opovrhovania morským životom, čo vyústilo až do nezvládateľného množstva plastu v oceánoch.

„Tieto nálezy dokazujú, ako je naša spoločnosť orientovaná na plast. Zvieratá nevedomky odpad konzumujú, to spôsobuje ich utrpenie a doslovné vyhladovanie s plným bruchom,“ hovorí o situácii Robert Habeck, minister životného prostredia krajiny Šlezvicko-Holštajnsko na severe Nemecka.

Veľryby z Nemecka nie sú jediným prípadom

V roku 2011 sa na gréckom ostrove Mykonos našlo mŕtve mláďa veľryby. Jej brucho bolo tak nafúknuté, že biológovia spočiatku predpokladali zhltnutie obrovského živočícha, no keď sa skutočne dostali dovnútra čakalo ich vyše 100 plastových tašiek a iných kúskov odpadu.

Zaujímavosťou je, že to nebol konkrétne plast, čo spôsobilo ich smrť. Podľa National Geographic zomreli na zlyhanie srdca. Ich vplávanie do Severného mora, pravdepodobne v dôsledku hľadania potravy spôsobilo, že v plytšej vode nedokázali kontrolovať váhu svojho tela. Ich vnútorné orgány jednoducho skolabovali. No fakt, že ich potravou boli úlomky a kusy odpadu je len vinou nás, ľudí. Až 80 % odhodeného plastu totiž skončí v oceánoch, kde ho morské živočíchy konzumujú ešte po celé roky.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť