Nezaradené

Skok do diaľky na koni či strieľanie živých holubov. Pozrite si 11 netradičných olympijských disciplín

V histórii olympijských hier sa objavilo viacero športových disciplín, ktoré dnes môžeme považovať za zvláštne. Počuli ste napríklad o streľbe na živé holuby či skoku do diaľky na koňoch? Prečítajte si o 11 netradičných športových disciplínach, ktoré boli súčasťou moderných olympijských hier.

1

Streľba na živé holuby.

Two Pigeons sharing their love and feelings on top of a wall.
img: Dethan Punalur via Getty Images

Nočná mora ochrancov zvierat. Táto disciplína sa objavila len na hrách v Paríži v roku 1900. Podľa správ vtedy zastrelili takmer 300 holubov. Belgičan Leon de Lunden na ceste za ziskom titulu zostrelil 21 z nich.

2

Prekážkové plávanie.

SEINE & EIFFEL TOWER IN PARIS, FRANCE
img: Hans Wolf via Getty Images

Parížska Seina bola v roku 1900 dejiskom 200-metrového plávania s prekážkami. Rovnako ako pri holuboch sa táto disciplína uskutočnila len raz. Plavci museli preliezť alebo podplávať zakotvené člny a iné prekážky.

3

Preťahovanie lanom.

Olympic Tug-Of-Warimg: Great Britain Tug Of War Team by Topical Press Agency via Getty Images

V tejto disciplíne sa súťažilo až na piatich moderných hrách (1900-1920). Osemčlenné tímy mali 5 minút na to, aby svojich súperov „pretiahli“ necelé dva metre za určenú hranicu. Ak sa limit nepodarilo prekonať v stanovenom čase, zvíťazil tím, ktorý dostal súpera najďalej.

4

Skok do diaľky. Na koni.

JUMPING D''INZEOaimg: Hulton Archive via Getty Images

Skoky do diaľky a jazdectvo sú obľúbené disciplíny modernej olympiády. Čo by sa však stalo, ak by sme ich skombinovali? Stalo sa to v roku 1900, keď Belgičan Constant van Langendonck získal zlato za skok dlhý 6 metrov a 10 centimetrov na chrbte svojho koňa. Hoci sa vzdialenosť zdá byť pôsobivá, držiteľ rekordu skoku do diaľky Mike Powell dosiahol bez koňa neuveriteľných 8,95 metra.

5

Skok do výšky. Zase na koni.

57976f962400002700b33147img: Wikipedia/Creative Commons

Aj táto disciplína zažila svoju premiéru na hrách v roku 1900. Zlato si vtedy odniesli hneď dvaja víťazi (Francúz Dominique Garderes a Talian Gian Giorgio Trissino), keď na chrbte svojich koní skočili do výšky 1,85 metra.

6

Ponáranie na diaľku.

Plunge_For_Distance_Handley_1918img: en.wikipedia.org

Američan William Dickey je olympijským šampiónom v tejto disciplíne dlhých 112 rokov. Ponáranie na diaľku sa na hrách totiž uskutočnilo len raz – v roku 1904 v St. Louis. Dickey dokázal pod vodou bez pohybu rúk či nôh zdolať vyše 19 metrov, kým sa opäť nadýchol.

7

Kroket.

579b4a381200008104a54283img: DreamPictures via Getty Images

Aj kroket sa na olympiáde objavil iba raz, a to v roku 1900 v Paríži. Táto disciplína bola prvou, na ktorej sa zúčastnili aj ženy – hoci museli súťažiť proti mužom. Francúzi získali zlato vo všetkých štyroch kategóriách. Disciplínu však z hier odstránili, keďže sa medzi divákmi predal len jeden lístok.

8

Šplhanie po lane.

Greek athlete Nikolaos Andriakopoulos on his way to win the gold medal in the rope climbing event at the first modern International Summer Olympic Games held at the Panathinaiko Stadium on April 10, 1896 in Athens, Greece. (AP Photo)
img: ASSOCIATED PRESS

Táto disciplína sa objavila na piatich hrách. Súťažiaci začínali v sede a šplhať sa mohli iba pomocou rúk. Na olympiáde v Aténach v roku 1896 museli vyšplhať necelých 15 metrov, na neskorších hrách to bolo už len vyše sedem a pol metra. Na olympiáde v St. Louis zvíťazil Američan George Eyser. Zaujímavosťou je, že mal jednu drevenú nohu.

9

Šprint na tandemových bicykloch.

Berlin Olympics - 1936, Ernst Ihbe and Charly Lorenz won a gold medal for Germany in the 2,000 metres tandem. (Photo by Past Pix/SSPL/Getty Images)
img: Past Pix/SSPL/Getty Images

Disciplína, v ktorej dvojica mužov musela na jednom bicykli prešprintovať dvojkilometrovú trať, bola dôležitou súčasťou hier organizovaných v rokoch 1908-1972.

10

Skok do výšky z miesta.

579772c92400002600b3315bimg: EMPICS/EMPICS Sport

Ďalšia populárna disciplína, ktorá sa objavila na hrách v rokoch 1900-1912. Cieľom atlétov bolo preskočiť tyč, pričom štartovať museli z miesta.

11

Plávanie pod vodou.

Professional swimmer in glide or dive position underwaterimg: Zena Holloway via Getty Images

Aj plávanie pod vodou sa na olympiáde objavilo iba raz. Správne, bolo to v Paríži v roku 1900. Súťažiaci museli plávať pod hladinou Seiny na trati dlhej 60 metrov. Za každý prekonaný meter získali dva body a jeden bod za každú sekundu bod vodou.

 

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť