Nezaradené

Škorica a jej účinky na zdravie

Odkiaľ sa vzala?

Škorica pochádza z Indie. Ide o malý strom (Cinnamomum zeylanicum) a škorica, ktorú kupujeme v obchodoch či už pomletú alebo celú je vlastne očistená mladá vnútorná kôra tohto stromu.

Škoricu poznali už v stredoveku a po čiernom korení bola druhým najobľúbenejším korením. V Číne ju dokonca vraj vyvažovali zlatom a v jednom období mala väčšiu hodnotu ako toto cenené platidlo.

Škorica a jej účinky

Medzi blahodarne účinky škorice patri to, že vám pomôže s hnačkou, zápalom močových ciest, pri diéte a ako zábal vám odstráni celulitídu. Má upokojujúce účinky, pomáha pri cukrovke typu 2, znižuje cholesterol a bude pre vás veľmi prospešná aj ak máte chrípku.

Okrem toho má antibakteriálne účinky, stimuluje krvný obeh a ak ju budete kloktať pomôže vám pri zápale ďasien a zápachu z úst. Pomocná je pre ženy, pretože poskytuje úľavu od menštruačných kŕčov a ďalších ženských problémoch.

Tip: najlepší účinok má poriadne pomletá obyčajná škorica. Nemusíte kupovať drahé extrakty či tablety.

Podľa najnovších štúdií sa dá škoricou bojovať proti rakovine. Znižuje množenie rakovinových buniek pri lymfómoch a leukémií. Škorica prispieva k potláčaniu činností niektorých enzýmov, ktoré hrajú kľúčovú úlohu pri bunkovom delení. Je tiež veľmi dobrým zdrojom vápnika a vlákniny, čo môže pomôcť znížiť riziko rakoviny hrubého čreva.

Skúsenosť: viacero študentov by vám potvrdilo, že už len samotná vôňa škorice môže posilňovať kognitívne a pamäťové funkcie, zvyšuje pozornosť a sústredenie.

Škoricový čaj na imunitu i prevenciu

Jeden z najlepších spôsobov, ako môžete škoricu prijať je vo forme škoricového čaju.  Pripraviť si ho môžete do zásoby a to týmto spôsobom:  2 kopcovité lyžičky mletej škorice zalejte 1litrom vriacej vody. Nechajte to pri izbovej teplote vychladnúť a následne sceďte. Osladiť alebo dochutiť si to môžete medom či citrónovou šťavou. Skladujte v chladničke a pite 1 šálku 3 – 4 krát denne. Po dvoch týždňoch si dávku znížte na 1 – 2 šálky denne. Ak to však chcete piť iba ako prevenciu, dávku si môžete upraviť na 1-2 šálky denne.

Takýto čaj treba piť aspoň jeden celý mesiac. Je dobré si dať potom prestávku aspoň 2 týždne.  Pre tehotné ženy sa však odporúča škorica iba vo forme príležitostného korenia.

Rady ako škorica pomáha  v praxi:

Ak si spravíte zmes medu a škorice zriedenej s vodou získate výbornú ústnu vodu, ktorá vám pomôže spríjemniť dych po celý deň.

Keď vás trápi zápal močových ciest zmiešajte 2 čajové lyžice škorice a 1 čajovú lyžicu medu. Rozmiešajte to v dvojdecovom pohári a vypite. Táto zmes zničí baktérie v močových cestách.

Môžete si vytvoriť aj zmes, ktorá pomáha s kožnými ochoreniami (ekzém, lišaj, akné). Zmiešajte med so škoricou v pomere 50:50 a natri si postihnuté miesto.

Ak máte problém s vypadávaním vlasov nemusíte si kupovať drahé šampóny a vitamíny. Skúste si spraviť masku z teplého olivového oleja, 1 čajovej lyžičky medu, 1 čajovej lyžičky mletej škorice. Nechajte účinkovať 15 minút a potom opláchnite.

Na bolesť zubov vám zaberie, keď si z 1 čajovej lyžičky škorice a 5 čajových lyžičiek medu pripravíte pastu a budete si ňou natierať postihnuté miesto, až kým bolesť neustúpi. SRC

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť