Stredoveka toaleta_titulka
História, Zaujímavosti

Staroveké toalety odhaľujú, že v starom Jeruzaleme bola bežná a rozšírená infekčná hnačka

Archeológovia z Univerzity v Cambridgi uskutočnili analýzu starovekých výkalov z dvoch jeruzalemských latrín datovaných do biblického Judského kráľovstva. V týchto výkaloch sa našli stopy jednobunkového mikroorganizmu Giardia duodenalis, ktorý spôsobuje ochorenie známe ako giardiáza. Giardiáza je infekčné ochorenie tráviaceho traktu, ktoré sa prejavuje ťažkou hnačkou a inými gastrointestinálnymi problémami..

Výskumný tím vedený Univerzitou v Cambridgi tvrdí, že ide o najstarší známy prípad tohto parazita spôsobujúceho hnačku u ľudí na našej planéte. Výsledky štúdie boli publikované v časopise Parasitology.

„Skutočnosť, že tieto parazity boli prítomné v sedimente z dvoch jersuzalemských žúmp z doby železnej, naznačuje, že dyzentéria bola v Kráľovstve Judskom endemická,“ povedal hlavný autor štúdie Dr. Piers Mitchell z Oddelenia archeológie na Univerzite v Cambridgi. „Dyzentéria je označenie pre črevné infekčné choroby spôsobené parazitmi a baktériami, ktoré vyvolávajú hnačku, brušné kŕče, horúčku a dehydratáciu. Môže byť smrteľná, najmä pre malé deti. Dyzentéria sa šíri kontaminovanými výkalmi v pitnej vode alebo potravinách, a podozrievali sme, že by mohla byť veľkým problémom v raných mestách starovekého Blízkeho východu kvôli preplnenosti, teplu, muchám a obmedzenému prístupu k vode v lete,“ dodal Mitchell.

Výkaly sú staré 2700 rokov

Vzorky výkalov pochádzajú z sedimentu pod toaletami, ktoré boli nájdené v dvoch budovách na južnej strane Starého mesta a datujú sa do 7. storočia pred naším letopočtom, keď bol Jeruzalem hlavným mestom Judska.

V tom čase bol Judský štát vazalským štátom pod kontrolou Asýrskeho impéria, ktoré sa na svojom vrchole rozprestieralo od Levanty po Perzský záliv a zahŕňalo veľkú časť dnešného Iránu a Iraku. Jeruzalem bol kvitnúcim politickým a náboženským centrom s odhadovaným počtom obyvateľov medzi 8 000 a 25 000.

Obidve toalety mali vyrezávané kamenné sedadlá takmer identického dizajnu: plytký zakrivený povrch na sedenie s veľkým stredným otvorom na vylučovanie a vedľajším otvorom vpredu na močenie mužov.

„Toalety s žumpami z tohto obdobia sú relatívne vzácne a zvyčajne sa robili len pre elitu,“ povedal Mitchell.

Jedna z nich pochádzala z luxusne zdobeného sídla Armon ha-Natziv, ktoré bolo obklopené okrasnou záhradou. Toto miesto, ktoré bolo vykopané v roku 2019, pravdepodobne pochádza z doby kráľa Manassesa, ktorý bol klientom Asýrčanov a vládol päťdesiat rokov v strede 7. storočia pred naším letopočtom.

Miesto druhej toalety, známe ako Dom Ahiela, bolo domovom rodiny z vyššej spoločenskej triedy. Presné datovanie jeho výstavby je náročné, niektorí ho umiestňujú do 8. storočia pred naším letopočtom.

Zánik tohto miesta sa datuje na rok 586 pred naším letopočtom, keď Babylončan Nebukadnezar II kruto vyplienil Jeruzalem po druhýkrát, pretože jeho obyvatelia odmietli platiť dohodnutý tribút, čím skončilo Kráľovstvo Judské.

Staroveké lekárske texty z Mezopotámie z prvého a druhého tisícročia pred naším letopočtom opisujú výskyt hnačky u obyvateľov dnešného Blízkeho a Stredného východu. Jeden príklad hovorí:

„Ak človek je chlieb a pije pivo a následne má bolesti brucha, kŕče a prejavuje sa to výtokmi z čriev, znamená to, že ho postihla dyzentéria“. Výskumník ďalej dopĺňa: „Tieto staré písomné zdroje nespomínajú príčiny hnačky, ale nútia nás použiť moderné techniky na skúmanie patogénov, ktoré by mohli byť za to zodpovedné,“ povedal Mitchell. „Vieme s istotou, že Giardia bola jednou z infekcií, ktoré to spôsobili.“

Tím skúmal dve a pol tisícročia staré zhnité výkaly z biblického obdobia pomocou bio-molekulárnej techniky nazvanej ELISA, pri ktorej sa protilátky viažu na proteíny, ktoré sú jedinečne produkované určitými druhmi jednobunkových organizmov.

„Na rozdiel od vajíčok iných črevných parazitov sú prvoky, ktoré spôsobujú dyzentériu, krehké a veľmi ťažko sa dajú zistiť v starých vzorkách pomocou mikroskopov bez použitia protilátok,“ povedal spoluautor a doktorand z Cambridgu Tianyi Wang.

Predchádzajúce práce tiež ukázali, že užívatelia starovekých judských toaliet boli infikovaní aj inými črevnými parazitmi, ako sú bičíkovce, pásomnice a červy.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť