Strašidelný soundtrack planéty Jupiter či vražedný program: Prečítajte si 10 znepokojujúcich aktualít zo sveta vedy

Ak sa radi bojíte možno vás nasledujúce riadky potešia. Nenájdete v nich však vymyslené príbehy o duchoch, démonoch a vrahoch. Namiesto toho sa dočítate o zvláštnych, znepokojujúcich a pre niekoho aj strašidelných udalostiach zo sveta vedy.

10

Vesmírne šialenstvo

10-astronaut-dementia-riskimg: NASA via CBS News

K dosiahnutiu kolonizácie Marsu sa doteraz urobilo veľa dôležitých krokov. Americký prezident Barack Obama nedávno vyhlásil, že vláda spolupracuje so súkromnými firmami, aby sa ľudia na Mars dostali do roku 2030. V tejto súvislosti prebehlo viacero pokusov a jeden z nich je obzvlášť znepokojujúci. Laboratórne myši vystavili vysoko nabitým časticiam – presne takým, aké budú „bombardovať“ ľudí v hlbokom vesmíre. Tieto častice v mozgoch myši spôsobili zápaly, z ktorých vznikla demencia, strata kognitívnych schopností a strata schopnosti postupného utlmenia strachu. Posledná menovaná príčina zapríčinila nekončiacu úzkosť a strach. Vedci zatiaľ neprišli na spôsob, ako ľudí od pôsobenia týchto častíc ochrániť.

9

Pavúčí vírus

9a-black-widow_29065056_smallimg: http://listverse.com/

Vírus WO postihuje veľmi špecifický cieľ – baktériu, ktorá žije v telách pavúkov a hmyzu. Tento vírus dokáže „ukradnúť“ časti DNA infikovanej baktérie. Vedci nedávno zistili, že si taktiež dokáže vziať gény svojho hostiteľa – čiernej vdovy. Konkrétne „ukradne“ gén, ktorý vytvára nebezpečný jed tohto pavúka. Predpokladá sa, že aj vďaka tomu dokáže vírus WO prejsť cez bunkové steny konkrétnych baktérií. Prakticky ide o rýchlo mutujúci vírus s receptom na jed čiernej vdovy vo vrecku. Jediným šťastím je, že zatiaľ nepostihuje ľudí.

8

Druhý zlom

8-salton-trough-faultimg: EarthSky

Seizmológovia už roky skúmajú známy tektonický zlom San Andreas, ktorý dokáže spôsobiť zemetrasenia o sile 8 stupňov Richterovej stupnice a viac. Nedávno však prišli na to, čo ho drží pokope – pozdĺž San Andreas objavili druhý tektonický zlom a pomenovali ho The Salton Through. Je dlhý 56 kilometrov a vedcom ponúka nové vedomosti týkajúce sa rizika zemetrasení, ktoré by postihli aj Los Angeles. Zdá sa, že The Salton Through pohlcuje časť aktivity zo San Andreas, ktorý je vďaka tomu „pokojnejší“. Napriek tomu, novoobjavený zlom predstavuje nebezpečenstvo, ktoré by mohlo spôsobiť katastrofu obrovských rozmerov.

7

Vražedný program

7-killer-aiimg: TechCrunch

Umelá inteligencia sa v súčasnosti aj v budúcnosti môže využiť k prospechu mnohých ľudí. Dvaja študenti z Univerzity Carnegie Mellon sa však rozhodli demonštrovať aj iný spôsob využitia umelej inteligencie. Taký, ktorý sa snáď nikdy nestane realitou. Zabíjanie. Umelú inteligenciou naučili zabíjať vo virtuálnej realite – v hre Doom – kde sa pohybuje ako normálny ľudský hráč. Po krátkom čase sa „program“ natoľko zdokonalil, že porazil všetkých ľudských protihráčov. Jediným šťastím zatiaľ je, že sa všetko odohráva len v hre.

6

„Mäsiar“ z Karolíny

6a-butcher-crocodileimg: NC State University

Paleontológovia z Univerzity v Severnej Karolíne nedávno objavili doteraz neznámy druh, ktorý je starší ako dinosaury a je blízkym príbuzným krokodílov. Hoci vyhynul pred 230 miliónmi rokov, predstava, že niečo podobné kedysi žilo, nie je veľmi príjemná. Carnufex carolinensis (Mäsiar z Karolíny) bol totiž dlhý tri metre a po zemi sa pohyboval na dvoch zadných nohách. So zubami ostrými ako britva a väčšou čulosťou než jeho súčasní príbuzní, spravil kašu takmer zo všetkého, čo mu skrížilo cestu. Podľa predpokladov išlo o jedného z najnebezpečnejších predátorov pred nástupom dinosaurov.

5

Hosť

5-buddy-the-wormimg: Wired

Profesora Jonathana Allena dlhšiu dobu trápil hrubý kruhovitý výbežok na koži v jeho ústach. Znepokojujúce bolo, že tento tvar sa objavil vždy na inom mieste. Jedného dňa sa dostal k prednej časti úst a Allen dokázal identifikovať, o čo išlo. Ukázalo sa, že pod kožou mal malého červa. Profesor, našťastie, patril k expertom na biológiu bezstavovcov a bol jedným z mála ľudí, ktorí by po takomto objave neodpadli, alebo sa v panike nerozbehli proti stene. Červa spod kože sám vytiahol a zistil, že ide o parazita, ktorý infikoval len 13 ľudí v USA – vrátane profesora. O tomto objave vydal prácu, v ktorej parazita nazýva „kamoš“.

4

Tajomný soundtrack Jupitera

Juno je sonda NASA, ktorá má za úlohu zbierať dôležité dáta o planéte Jupiter – záhadnom plynnom obrovi. Pri doteraz najbližšom prelete zaznamenala Juno pomalé rádiové vysielanie z atmosféry planéty. Vedci tieto údaje prekódovali na audio súbory. Výsledkom je soundtrack hororových zvukov z hlbokého vesmíru. Vyžarovanie by podľa vedcov mohli spôsobovať elektróny neznámeho pôvodu. Odborníci dúfajú, že sa im podarí zistiť, odkiaľ „zvuky“ prichádzajú.

3

Ktosi stojí za chrbtom

3-schizophrenia-robotimg: Motherboard

Aj vy ste možno zažili situáciu, kedy sa vám zdalo, že vás niekto sleduje, hoci ste úplne sami. Vedci sa týmto zaoberali a prišli na zvláštny objav. Dvanástka pacientov, ktorí takéto situácie zažívali, mali poškodené časti mozgu, ktoré súvisia so sebavnímaním. Podľa vedcov tak paranoiu spôsobovali nesprávne pozičné signály tela spracované v mozgu. Súčasťou pokusu bol aj test, v ktorom robot napodobňoval pohyby prsta subjektu na jeho chrbte. Pacienti nezaznamenali nič, až kým pohyby robota boli nesynchronizované s pohybom prsta. Subjekty vtedy tvrdili, že majú pocit, ako by za nimi niekto stál a niektorí sa natoľko vyľakali, že chceli pokus ukončiť.

2

Chodiace mŕtvoly

2-wasp-and-spiderimg: Answers In Genesis

Vedci nedávno objavili zvláštnosť vo vzťahu špeciálneho druhu osy a druhu pavúka. Je známe, že tieto osy využívajú pavúky na vybudovanie odolného hniezda, no nebolo jasné, ako to dokážu. Nový objav odhalil, že z pavúkov urobia poslušné zombie. Samička osy uloží vajíčko na brucho pavúka. Larva po vyliahnutí ovládne jeho nervový systém, živí sa jeho krvou a do tela mu vypúšťa látku, vďaka ktorej z neho doslova spraví ovládaného otroka. Keď pavúk urobí svoju prácu, larva ho zožerie.

1

Matthewova tvár

feature-1-matthew-faceimg: The Telegraph

Hurikán Matthew je prvou búrkou 5. stupňa od roku 2007. Spôsobil nespočetné škody a straty na životoch. Keď 4. októbra Matthew dorazil na pevninu ostrova Haiti, satelit NASA urobil infračervený záber tejto búrky. Snímka však pripomína tvár démonickej bytosti, ktorej „oko“ je skutočným okom hurikánu. Hoci to na prvý pohľad vyzerá ako náhoda, musíte uznať, že „tvár“ na snímke vyzerá strašidelne.

 

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť