ryba zijuce vo velkej hlbke
Veda a technika, Zaujímavé videá, Zaujímavosti, Zvieratá

Táto ryba je najhlbšie žijúcou rybou, akú vedci kedy zachytili. V takej hĺbke by sme neprežili ani sekundu! Pozrite sa, ako vyzerá!

Vedci z University of Western Australia a Japonska oznámili nový rekord v hĺbke, v ktorej bola natočená ryba. Tím vedcov strávil viac ako 15 rokov skúmaním hlbinných rýb (pozn. redakcie: takzvaných „snailfish“) a zistil, že maximálna hĺbka, v ktorej tieto ryby môžu prežiť, je úžasná. Vedci zistili, že hlbinné ryby sú schopné prežiť na hĺbkach až 8 336 metrov. Pre tých, ktorí nevedia, tak tento typ rýb žije v oceánoch na celom svete. Tieto ryby sú charakteristické svojou mäkkou, želatinovou kožou a schopnosťou prispôsobiť sa extrémnym podmienkam v hlbokom mori.

„Strávili sme viac ako 15 rokov výskumom týchto hlbinných rýb, a je to oveľa viac než iba hĺbka. Maximálna hĺbka, v ktorej dokážu prežiť, je naozaj ohromujúca,“ uviedol profesor Alan Jamieson z University of Western Australia.

V auguste 2022 sa výskumná loď DSSV Pressure Drop vybrala na dvojmesačnú expedíciu do hlbokých roklín okolo Japonska v severnom Tichom oceáne. Cieľom bolo preskúmať japonské, Izu-Ogasawarské a Rjúkjuské rokliny v hĺbkach 8 000 m, 9 300 m a 7 300 m ako súčasť 10-ročnej štúdie najhlbších populácií rýb na svete.

Profesor Alan Jamieson, zakladateľ Minderoo-UWA Deep Sea Research Centre a hlavný vedec expedície spolupracoval s tímom z Tokijskej univerzity pre vedecký a technologický výskum mora, aby v najhlbších častiach rokliny nasadili návnadové kamery.

V rokline Izu-Ogasawara, južne od Japonska, sa tímu podarilo natočiť najhlbší záznam rýb, ktorý je neznámeho druhu hlbinných rýb z rodu Pseudoliparis. Zaujímavosťou je, že niektoré ryby z tohto druhu žijú aj v plytkých vodách. Video natočili v hĺbke 8 336 m. Na nádherných snímkach zverejnených v nedeľu je možné vidieť niekoľko priehľadných rýb bez šupín s krídlovitými plutvami a chvostmi podobnými úhorom, ktoré plávajú v čiernej priepasti osvetlenej reflektorom kamery s návnadou. Len pre zaujímavosť, pre človeka, ak by bol v hĺbke asi 1000 metrov pod hladinou mora, by to znamenalo v podstate okamžitý rozsudok smrti. Na tejto hĺbke by bol tlak vody asi 100-krát väčší ako pri hladine. Tento extrémny tlak by znamenal, že by sa naše telo začalo deformovať a mnohé orgány by prestali fungovať správne. V dôsledku toho by sme v tejto hĺbke neprežili ani sekundu.

Prejdime ale teraz k samotnému videu, na ktorom si môžete pozrieť neznámy druh ryby, ktorý bol zachytené v hĺbke viac ako 8,3 kilometra pod hladinou mora.

„Japonské rokliny boli neuveriteľnými miestami na preskúmanie. Sú také bohaté na život, dokonca aj úplne na dne,“ povedal profesor Jamieson.

Profesor Jamieson uviedol, že tento objav znamená významný prínos pre výskum hlbokomorských živočíchov.

Okrem toho, vedci zistili, že tieto hlbinné ryby v japonských roklinách žijú vo väčšom počte ako v iných roklinách, napríklad v Marianskej rokline. Zistili tiež, že tieto živočíchy sa líšia od iných hlbokomorských rýb v tom, že ich mláďatá sa nachádzajú na najhlbších miestach. Vedci veria, že tento objav povedie k ďalšiemu skúmaniu hlbokomorských živočíchov a k pochopeniu toho, ako sa dokážu prispôsobiť tak extrémnym podmienkam.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť