Nezaradené

Viera ľudí v UFO ešte stále nevyhasla, je za tým história plná dôkazov

Záujem okolo tohto fenoménu rozpútali spočiatku rôzne televízne šou. V prvých rokoch 21. storočia to na istý čas utíchlo. Nasledujúce roky však vyvolali rozruch, zaznamenali rôzne videnia a aj v správach bolo UFO častejšie ako inokedy. Ako sme sa dostali ktomu, že aj dnes mnohí ľudia začínajú veriť v mimozemský život?

Najprv áno, potom nie

Počiatočné ticho 21. storočia okolo mimozemských udalostí mal podľa historika Bena Macintyra na svedomí internet. Voľné zdieľanie myšlienok umožnilo príchod skeptikov v plnom nasadení, ľudia v UFO prestávali veriť, pretože o ňom už nepočuli a ani ho nevideli. Ešte v roku 1990 verilo 27 % Američanov, že Zem v minulosti navštívili mimozemské bytosti. Číslo vzrástlo na 33 % v roku 2001 o 4 roky na to už kleslo na 24 %. Je za tým spomínané zdieľanie vďaka internetu?

Súčasnosť nás momentálne vracia do prvotných 90. rokov. Podľa článku v denníku Boston Globe viera v UFO v dnešných časoch vraj narastá čoraz viac. Tentoraz až 45 % Američanov verí v návštevu mimozemšťanov v minulosti.

Zdá sa, že západ sa akosi nevie rozhodnúť a pár rokov verí, pár nie. Čo je za tým?

Niektorí  v tom vidia politiku. Vplyvní ľudia totiž okolo týchto tém dokážu urobiť rozruch a opäť ich pozdvihnúť do záujmu verejnosti. Sociológovia zase argumentujú tým, že potreba v niečo veriť je jednoducho zakorenená v ľudskej psychike. A tak tu bude neustále, či už to bude UFO alebo Boh.

Ide o novú mytológiu?

Dôvody možno hľadať najmä v minulosti, nemecký sociológ Max Weber už v roku 1918 opisoval ľudí moderného sveta. Tvrdí, že podľa moderných ľudí sa dá čokoľvek zredukovať len na vedecké vysvetlenia. S mnohými neskoršími udalosťami sa tak aj UFO stalo dôležitou súčasťou vedeckého vyšetrovania. Verejnosť bola zvedavá, vedci problém podrobne študovali a napokon ho demystifikovali. V podstate šlo o reálnu vec.

Moderná ufológia za svoj vznik zvyčajne považuje pozorovania pilota Kennetha Arnolda. Počas preletu nad Mount Rainier v roku 1947 opísal 9 objektov v tvare disku, ktoré médiá vtedy nazvali lietajúcimi taniermi. O niekoľko týždňov neskôr noviny Roswell Daily Register uverejnili správu o tom, že armáda odhalila haváriu podobného objektu. Do konca toho roku Američania nahlásili až 850 videní.

RoswellDailyRecordJuly81947img: sciencealert.com

V nasledujúcom období 50. rokov sa začali objavovať ďalšie hlásenia o tom, že ľudia s týmito bytosťami dokonca nadviazali kontakt. Väčšinou šlo o udalosti erotického charakteru. Jedným z prvých takýchto „unesených“ bol mechanik Truman Bethurum z Kalifornie. Tvrdil, že ho vzali na vesmírnu loď, ktorú vraj riadila krásna žena menom Aura Rhanes. Kvôli údajnej posadnutosti záhadnou Aurou sa s ním rozviedla jeho vlastná žena. Podobný prípad bol aj Antonio Villas-Boas z Brazílie, vraj bol donútený mať pohlavný styk so ženou mimozemšťankou.

Mnohé ovplyvnil vývin spoločnosti

Rôzni psychológovia aj sociológovia na to mali svoje vysvetlenia. Teória Carla Junga hovorí, že UFO bolo v podstate mytologickým únikom pre ľudí v 20. storočí, ktorí sa takýmto spôsobom adaptovali na napäté obdobie studenej vojny. Navyše, spoločnosť sa vtedy značne menila a podľa ďalšieho historika Poola, boli zvláštne historky o sexe s mimozemšťanmi len spôsobom, ako ľudia prejavovali vtedajšie zmeny spojené aj s rasovou problematikou.

Ako príklad sa uvádza prijatý zákon prehlasujúci, že manželstvo rôznych rás je protiústavné. Medzi ľuďmi sa už vtedy hovorilo o páre Hillovcov, ktorých vraj samotní mimozemšťania skúmali. Išlo o dvojicu rôznej farby pleti a tá to sama tvrdila.

Masová vlna rôznych UFO videní neskôr priniesla vznik samotných náboženstiev, ktoré napríklad čakali spásu mimozemšťanov. Členovia Heaven´s Gate v roku 1995 spáchali masovú samovraždu, pretože očekávali príchod mimozemskej civilizácie.

Aj keď niektoré príbehy znejú naozaj zvláštne vojenské letectvo to zobralo ako vážnu vec a začalo organizovať rôzne výskumy, ako aj napríklad projekt Modrá kniha, ktorý trval v rokoch 1952 až 1969. Viera v UFO tak podporou samotných vládnych inštitúcií a uskutočnených výskumov narastala.

Aj vedci tvrdili, že UFO existuje

Podpora zo strany vedy bola značná aj v 70. rokoch. Niektorí vedci tvrdili, že videli zvláštne objekty a zopár ich dokonca povedalo, že UFO skutočne existuje. To však mnohí priznali pod anonymitou.

Psychiater z Harvardu John Mack sa rozhodol skúmať tento fenomén viac do hĺbky. Úzko spolupracoval s unesenými a tvrdil, že ich príbehy by mali ľudia brať vážne. Aj napriek jeho práci bol v rámci otázky, či UFO skutočne existuje skôr zdržanlivý. Jeho šéfom sa táto činnosť nepozdávala a neskôr to ukončili. To dalo verejnosti jasné znamenie, že otvorene hlásať názory o mimozemšťanoch sa nevypláca.

No neskoršie štatistiky dokazujú nárast viery ľudí v UFO. V roku 2010 už 69 % Američanov vyjadrilo vieru aspoň v jeden paranormálny objekt, či už ide o duchov alebo mimozemšťanov. Preukázali tiež, že na to vplýva viacero faktorov. Ľudia zarábajúci viac s vyšším sociálnym statusom verili menej, takisto aj tí single na rozdiel od manželských párov.

Čo z tejto histórie rôznych videní a výskumov teda vyplýva? Odpoveď je celkom jasná a to, že cestu k novodobej mytológii o mimozemskom živote svojím spôsobom vydláždila veda. Napomohli tomu tak trochu aj americké vládne inštitúcie a mnohí vplyvní ľudia, ktorí dali zelenú výskumným projektom. Aj keď to neskôr vyzeralo skôr tak, že UFO historky podporovali podľa toho, ako sa im pozdávalo.

Zatiaľ čo v minulosti videli podivné lietajúce taniere takmer na každom kroku a opisovali únosy do vesmírnych lodí, dnes sa na podobné úkazy na oblohe hľadajú skôr riaconálnejšie vysvetlenia. Akési haló okolo mimozemšťanov rokmi utíchlo, dnešných ľudí síce ešte miestami zaujímajú, no už nie sú top príbehom na ktorom médiá zarábajú.

História rôznych výskumov, psychologických či sociologických aspektov je jasným dôkazom o tom, že ľudia budú v UFO veriť vždy. V akej miere, to je už otázkou aktuálneho nastavenia spoločnosti.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť