pexels.com
Nezaradené

Viete, čo si pre nás vesmír prichystal na rok 2017? Ďalšie vesmírne divadlá a výskumné misie nesmú chýbať

Nový rok prinesie veľa vesmírnych dobrodružstiev a divadiel na oblohe.

Vesmír je príliš veľký na to, aby sme o ňom všetko vedeli. S nevedomosť budú vedci v roku 2017 bojovať novými výskumnými misiami.

1

Jupiter ako ho nepoznáme

 

Juno je misia NASA, ktorá má za úlohu preskúmať Jupiter, plynného obra slnečnej sústavy. Misia sa začala 4. júla v minulom roku a pomaly odhaľuje, čo sa skrýva za oblakmi, ktoré tvoria planétu.

2

Prípravy na vzlietnutie

 

V roku 2016 mala raketa Falcon 9 prvé skúšobné lety do vesmíru. Prvý z nich dopadol úspešne, no pri druhom pokuse explodovala. Na začiatku tohto roka však plánujú obnoviť lety. Ak pôjde všetko, ako má, postupne sa na na palubu pridá aj ľudská posádka.

3

V Amerike sa zotmie

 

V Spojených štátoch sa 21. augusta zotmie, Slnko nad svetadielom zatieni Mesiac. Počas čakania na túto udalosť už NASA stihla vytvoriť animáciu celého priebehu zatmenia, na ktorej si môžete pozrieť, v ktorých štátoch bude na chvíľu počas dňa úplná tma a Slnko na čas „zhasne“.

4

Nový prieskumník vo vesmíre

 

TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) je nástupcom Keplerovho ďalekohľadu. Jeho úlohou je preskúmať 200 000 jas­ných hviezd a z nich sa pokúsi nájsť aspoň 500 pla­nét, ktoré by boli vo veľ­kosti našej planéty. Celý prieskum bude trvať dva roky. TESS bude môcť zme­rať poten­ci­onálny obsah atmo­sféry a zis­tiť či sú na pla­néte pod­mienky pre život.

5

Číňania na Mesiaci

 

Číňania veľmi radi prekračujú limity, a tak im už Zem nestačí. Chceli by sa dostať na Mesiac a späť. Ich prvá misia začne s názvom Change 5 už tento rok, no bude bez posádky. Jej cieľom bude pristáť na Mesiaci a vrátiť sa na Zem s 2kg lunárnej pôdy.

6

Finále

 

15. septembra ukončí takmer dvadsaťročnú misiu letu okolo Saturnu sonda Cassini. Potom spadne do atmosféry a zhorí. Sonda priniesla najväčšie odhalenia v minulom roku, kedy skúmala najvnútornejší z prstencov spomínanej planéty. Vďaka týmto cenným informáciám sa dozvieme, ako sa vlastne prstence tvorili.

7

Sprcha meteorov

 

December je síce ďaleko, no už teraz sa naň môžeme tešiť. Minimálne v tom prípade, ak aj vy radi sledujete vesmírne divadlá. Sprcha padajúcich meteorov z aste­ro­idu 3200 Pha­et­hon bude vrcholiť v sko­rých ran­ných hodi­nách 14. decembra. V tomto období bude dokonca nov, takže obloha bude dosť tmavá na pozorovanie „padajúcich hviezd“. Každú hodinu by ich malo spadnúť približne 120.

.zdroj

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť