Nezaradené

Viete, čo zo svojich detí vychovávajú prísni rodičia?

Ste prísny alebo skôr liberálny rodič? Ak ste sa viac našli v prvej možnosti, je pravdepodobné, že z vašich detí vychováte niekoho, koho nechcete.

Podľa prieskumu Victorie Talwarovej, odborníčky na detský sociálno- kognitívny vývoj má prísne rodičovstvo tendenciu z detí vychovať zručných klamárov, ktorí budú vedieť „ako na to“. Tým, že tieto deti vedia, že za každú „vylomeninu“ dostanú tvrdý trest, veľmi rýchlo sa naučia klamať.

content-1471878501-shutterstock-145566772img: bikeriderlondon/Shutterstock

Talwarová a jej kolegovia vyvinuli test, určený na identifikáciu mladých klamárov. Zašli preto do dvoch rôznych škôl. Jedna mala skôr uvoľnené pravidlá a jedna vedie svojich žiakov tvrdo s disciplínou. Žiaci mali so zavretými očami zistiť, čo spôsobuje hluk za nimi.

Mnoho zvukov bolo veľmi zvláštnych a deti by bez toho, aby nepodvádzali, nezistili, čo ho spôsobuje. Asi nebudete prekvapení, ktoré deti klamali a nemali počas experimentu zatvorené oči. Boli to žiaci zo striktnej školy, ktorým nerobilo problém rýchlo zaklamať a uhádnuť tak meno objektu, ktorý vydával zvuk.

Nie je to však tým, že by boli tieto deti nevychované. Urobili to kvôli strachu z trestu. Je iróniou, že práve striktná výchova alebo výučba produkuje najlepších klamárov. Podľa vývojového modelu lži, ktorý koncipovala Talwarová a jej kolegovia, deti vo veku okolo dvoch rokov začnú hovoriť primárne lži. Malé klamstvá. Od štyroch rokov sa objavia druhotné lži, ktoré sú náročnejšie. Terciárne lži sa objavujú vo veku sedem alebo osem rokov a sú to klamstvá s faktami a s cieľom vytvoriť uveriteľné príbehy.

Dobré klamstvá však dokážu vyprodukovať len inteligentné deti, to však neznamená, aby ste ich v klamaní podporovali.

.src

img: Syda Productions/Shutterstock

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť