Viete, prečo váš nos vyzerá tak, ako vyzerá?

Viete, čo môže zato, ako vyzerá náš nos?

Zato či je váš nos špicatý, dlhý, príliš široký alebo veľmi malý môžete viniť skupinu 5 génov. Každý z nás má špecifický tvar nosa, mnoho ľudí je vďaka nemu veľmi ľahko rozpoznateľných a jedinečných.

Tieto rozdiely v tvare nášho nosa má na svedomí celkom malý počet génov, ktorý riadi budúci tvar nosa, jeho sklon či šírky nosných dierok. S týmto záverom prišli vedci, ktorí robili výskum na ľuďoch z celej Latinskej Ameriky. „Zamerali sa“ na nosy 6 275 ľudí a ich nosy skúmali z hľadiska ich genómov a prostredníctvom vzorky DNA. Autori štúdie analyzovali 14 rôznych tvárových čŕt, hľadali genetické podobnosti medzi ľuďmi s podobnými vlastnosťami.

Vedci boli schopní určiť päť génov, ktoré v sebe skrývajú kód pre konkrétne „nosové vlastnosti“. Patrí medzi ne napríklad, gén nazvaný DCHS2 ktorý hrá úlohu v pri tvorbe chrupavky a má vplyv na „špicatosť“ nosa. Ďalší gén, tzv. PAX1 riadi šírku nosných dierok, gén RUNX2 sa podieľa na raste kostí a má zásadný význam pri šírke koreňa nosa.

Toto poznanie by mohlo mať významné dôsledky pre liečbu zdedených tvárových deformácií. Keďže sa bude môcť vďaka nim predchádzať mutáciám v génoch, kontrolujúcich vývoj chrupavky, ktorý je niekedy chybný a vedie k vrodeným vadám.

img: Vladimir Gjorgiev/Shutterstuck

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť