Vpravo jazdíme presne 75 rokov

Od dnešného dňa (18. 3. 2014) je to presne 75 rokov, čo sa v našej krajine začalo jazdiť po pravej strane. Hoci vtedajšie Československo túto zmenu plánovalo, napokon si ju vynútili nemeckí okupanti.

Jazdu na pravej strane cesty považujeme v našich končinách za samozrejmosť a na spôsob jazdy v krajinách, ako je Veľká Británia, nazeráme skôr ako na extravaganciu. Málokto však vie, že aj v našich končinách sa tradične jazdilo vľavo a Československo veľmi dlho odolávalo zmenám. A práve dnes je tomu presne 75 rokov, čo sa u nás oficiálne jazdí vpravo.

Pravostrannú jazdu priniesol Wehrmacht

Prechod z ľavej strany na pravú sa začal rozbitím Československa na Protektorát Čechy a Morava a samostatný Slovenský štát. Československo už v medzivojnovom období plánovalo zmeniť spôsob jazdy. Podľa informácií ČTK už v polovici 20. rokov minulého storočia vláda podpísala Parížsku dohodu, čím sa zaviazala „v primerane vhodnej dobe“ zaviesť jazdu vpravo. V roku 1931 prisľúbila, že sa tak stane do piatich rokov. Zostalo len pri sľuboch.

Pôvodne mala pravostranná jazda u nás platiť od 1. mája 1939, veci však urýchlili nemeckí okupanti. Vrchný veliteľ nemeckej armády Walther von Brauchitsch vydal výnos, ktorým nariadil okamžitý prechod na pravostrannú organizáciu premávky. Výnos začal platiť u našich západných susedov 17. marca 1939. Slovenský štát štyri dni po svojom vzniku schválil podobné nariadenie a do platnosti vstúpilo presne pred 75 rokmi, 18. marca 1939.  SRC

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť