Za vaše duševné problémy môže Facebook

Cítite sa dlhodobo v strese? Zdá sa vám, že už nemáte žiadny spoločenský život? Podľa novej štúdie je možné, že za to môže váš účet na Facebooku.

Dánski vedci pre tento výskum oslovili 1095 používateľov Facebooku žijúcich v Dánsku. Sústredili sme sa zo všetkých sociálnych sietí práve na Facebook preto, že sú na ňom najlepšie zastúpené všetky vekové a sociálne kategórie,“ vysvetlil Meik Wiking, ktorý na štúdii pracoval. Čo výskum priniesol?

Polovica opýtaných mala na týždeň prestať používať Facebook – ​​druhá ho používala ďalej. Výsledok? Po týždni vedci merali, ako veľmi sa ľudia cítia spokojní. Ukázalo sa, že so svojím životom je „spokojných“ 81 percent Dánov s Facebookom, ale 88 percent Dánov bez Facebooku. Tento rozdiel je pomerne významný, rozhodne je ďaleko od obyčajnej štatistickej chyby.
Facebook_featured

Podobný bol aj pomer u ďalších otázok: 84 percent proti 75 u otázky, “ či si užívajú život“ a 12 percent proti 20 percentám u otázky, „či sú sklamaní zo svojho života“. Na konci experimentu tvrdili tí, ktorí sa Facebooku vzdali, že vedú kvalitnejší spoločenský život a majú menej problémov.

Prečo? Autori práce veria, že Facebook príliš sťahuje pozornosť ľudí na iných ľudí. Vidíme úspechy ostatných a menej si potom užívame tie vlastné. Miesto toho, aby sme sa sústredili na vlastné potreby, máme nešťastnú tendenciu zameriavať sa na to, čo potrebujú naši priatelia zo sociálnych sietí.“ Namiesto riešenia vlastných problémov, riešime tie ich – väčšinou ale bezúspešne.

.src

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť