Slnko hviezda
Vesmír

Zriedkavý objav: Najhmotnejšie dotýkajúce sa hviezdy, aké sme doposiaľ pozorovali, sú na ceste k zlúčeniu sa

Vedci z University College London (UCL) nedávno zverejnili objav najhmotnejších hviezd, ktoré sa navzájom dotýkajú. Tieto hviezdy sú také veľké, že sa očakáva, že sa zrútia neskôr do čiernej diery. Tento objav je významný pre naše pochopenie vývoja vesmíru a budúcnosti týchto hmotných objektov.

Menšia, jasnejšia a teplejšia hviezda dosahuje 32-násobok hmotnosti Slnka, a v súčasnosti stráca hmotnosť v prospech svojho väčšieho spoločníka, ktorý má 55-násobok hmotnosti nášho Slnka. Nachádzajú v susednej trpasličej galaxii nazývanej Malý Magellanov mrak.

Hlavným objavom je ale skutočnosť, že tieto hviezdy sa navzájom dotýkajú. Toto je mimoriadne zriedkavé.

„Náš najlepší model naznačuje, že tieto hviezdy sa za 18 miliárd rokov spoja,..“, hovoria výskumníci.

Z preživšej hviezdy sa krátko na to stane ale čierna diera.

„Táto dvojhviezda je doteraz najhmotnejšia kontaktná dvojhviezda,..“, hovorí Daniel Pauli, doktorand na Univerzite v Postupime

Zatiaľ čo vznik takýchto čiernych dier sa javí ako katastrofa pre sústavu hviezd, v skutočnosti poskytuje cenné informácie o vývoji vesmíru.

Čierne diery sú jedným z najzaujímavejších a najtajomnejších objektov vo vesmíre. Ich gravitačné pole je tak silné, že nič, dokonca ani svetlo, nemôže uniknúť. Preto je ťažké pozorovať ich vnútro a chápať ich vlastnosti. Avšak keď sa dve čierne diery zrútia do seba, uvoľní sa veľké množstvo energie vo forme gravitačných vĺn, ktoré môžu byť detekované pomocou gravitačných vlnových detektorov.

„Je to ako keď pochopíte, ako sa pripravuje jedno zložité jedlo,“ hovorí Dr. Pietro Fornasini, autor štúdie a vedúci výskumu na UCL. „Potom môžete použiť tie isté zložky na vytvorenie nových jedál. Keď viete, ako sa tvoria tieto hmotné objekty a ako sa stávajú čiernymi dierami, môžete sa pozrieť na celý vesmír z iného uhla a získať nové poznatky.“

Vo svojej štúdii výskumníci merali rôzne pásy svetla prichádzajúce z dvojhviezdy (spektroskopická analýza), pričom použili údaje získané počas viacerých časových období prístrojmi Hubbleovho vesmírneho teleskopu NASA (HST) a Multi Unit Spectroscopic Explorer (MUSE) na Very Large Telescope v Čile vo vlnových dĺžkach od ultrafialových cez optické až po blízke infračervené.

Okrem toho, že tento objav môže poskytnúť nové poznatky o vesmíre a jeho vývoji, môže byť tiež dôležitý pre budúce výskumy vesmíru.

„Toto je výnimočné pozorovanie,“ hovorí Dr. Fornasini. „Je to prvýkrát, čo sme videli dve hviezdy tohto typu, ktoré sa navzájom dotýkajú. To znamená, že sa na to musíme pozrieť z rôznych uhlov a urobiť ďalšie pozorovania, aby sme lepšie porozumeli tomuto javu.“

 

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť