pitie alkoholu a pocit zahriatia
Ľudské telo, Zaujímavosti

Čo sa stane s vašim telom, ak sa na mesiac vzdáte alkoholu?

Alkohol je dnes v mnohých krajinách ľahko dostupný a stal sa súčasťou života mnohých ľudí vrátane mladých. Či už ide o spoločenské udalosti, oslavy alebo len o neformálne rodinné posedenia, na stole nesmie alkohol najmä na Slovensku vo väčšine prípadoch chýbať.

Spotreba alkoholu je v krajinách Európskej únie na vzostupe a čo je ešte horšie, jeho konzumácii holdujú čoraz mladšie ročníky. Najväčším problémom je jeho denná konzumácia. Podľa štatistických údajov Európskej komisie z roku 2019 8,4 % dospelej populácie krajín Európskej únie uviedlo, že konzumuje alkohol denne, 28,8 % týždenne, 22,8 % mesačne a 26,2 % uviedlo, že nekonzumovalo žiadny alkohol za posledných 12 mesiacov. Zistilo sa tiež, že denná spotreba alkoholu stúpa s vekom a najvyšší podiel bol zaznamenaný vo vekovej kategórii 75 rokov a viac a to na úrovni 16,0 %.

Najvyšší podiel týždennej konzumácie alkoholu bol zaznamenaný medzi ľuďmi vo veku 45 až 54 rokov na úrovni 33,5 %. Mesačná spotreba s vekom mierne klesala a najvyšší podiel konzumácie alkoholu mesačne zaznamenali u ľudí vo veku 25 až 34 rokov na úrovni 28,5 %, informuje stránka európskeho štatistického úradu ec.europa.eu.

Ako reaguje telo na mesačnú stopku alkoholu?

Je všeobecne známe, že konzumácia alkoholu poškodzuje pečeň, mozog či srdce a spája sa teda so vznikom mnohých ochorení ako napríklad cirhóza pečene, rakovina alebo kardiovaskulárne ochorenia. Alkohol je toxín, na to by sme nemali zabúdať! Výskumy ukazujú, že niektoré poškodenia spôsobené alkoholom na mozgu, črevách, pečeni či srdci a cievach sa vyliečia, ak prestane piť alkohol. Ak sa alkohol stal súčasťou vášho života či už na dennej báze alebo je pre vás len príležitostným spoločníkom, zvážte vynechať jeho konzumáciu na nejakú dobu, ideálne na mesiac, aby ste tak stihli zaregistrovať zmeny na vašom tele a zdraví. Najväčšie benefity plynúce zo zrieknutia sa alkoholu uvidia ľudia, ktorí ho zvykli konzumovať najčastejšie.

Kde všade sa odrazia pozitívne efekty súvisiace s abstinenciou?

Pokožka je zrkadlom, ktoré dokáže odhaliť konzumáciu alkoholu už na prvý pohľad. Sprievodnými znakmi sú popraskané žilky na tvári, ochabnutá a suchá pokožka či rôzne vyrážky. Ak však s alkoholom prestanete, vaše telo postupne obnoví pružnosť pokožky a začervenanie pokožky či zožltnutie okolo očí pomaly zmiznú.

„Aj keď mierna konzumácia alkoholu má určité kardiovaskulárne výhody, alkohol celkovo je pre vaše telo toxický, najmä ak ho pijete viac, ako je odporúčané množstvo“

Alkohol zaťažuje telo, okráda ho o základné živiny a narúša metabolizmus, pričom obsahuje množstvo cukru a prázdnych kalórií. Inými slovami, okrem toho, že si poškodzujeme orgány, tak aj tlstneme. No už po týždni ako vysadíte alkohol, pocítite, že ste o niečo ľahší! Alkohol navyše poškodzuje imunitný systém a bráni mu v produkcii dostatočného množstva bielych krviniek, ktoré sú užitočné na odpudzovanie choroboplodných zárodkov a baktérií. Keď prestanete piť, vyhnete sa aj častým prechladnutiam či chrípkam a budete sa cítiť celkovo zdravšie a plnší energie.

Skvelou správou zároveň je, že prvé zmeny ako vysadíte alkohol, pocítite už po pár dňoch. Alkohol je diuretikum, takže po pití je v skutočnosti veľmi bežné, že zažívate miernu dehydratáciu. Dehydratácia zvyšuje únavu, zhoršuje problémy s koncentráciou a môže viesť k prejedaniu. No to nie je všetko. Bude sa vám lepšie aj spať! Dokonca aj jeden nápoj pred spaním môže narušiť váš spánkový cyklus.

V neposlednom rade existuje preukázaná spojitosť medzi požívaním alkoholu a vznikom duševných ochorení, akými sú úzkosti, depresie, schizofrénia či bipolárna porucha. Zrieknutím sa alkoholu prispejete tak aj k svojmu mentálnemu uzdraveniu, píše verywellmind.com.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť