vtak v dazdi kam sa ide schovat
Zaujímavosti, Zvieratá

Kam sa chodia schovať vtáky, keď prší?

Určite sa vám to už stalo, išli ste von a boli ste ďaleko od domova, napríklad na túre v lese, no zastihol vás dážď. Keď sa to ale dá, tak sa schováme, aby sme prečkali búrku. No rozmýšľali ste niekedy nad tým, kam chodia vtáky, keď ich zastihne lejak? Téme sa venoval portál iflscience.com.

Pravdepodobne ste postrehli, že keď vonku silno prší a idete ulicou, tak drobné vtáky akoby sa stratili. Zdá sa, že počas silného dažďa ich je menej. No kam idú?

Kam sa schovajú vtáky, keď je vonku silná búrka?

Na rozdiel od nás, ak nás zastihne silná búrka, tak nielenže zmokneme, ale častokrát neskôr aj ochorieme, tak v prípade zvierat je to trochu odlišné. Príroda niektoré druhy zvierat vybavila tak, aby sa s dažďom vysporiadali lepšie.

„Rovnako ako ľudia, aj zvieratá hľadajú úkryt v extrémnom počasí. Nezáleží na tom, či majú dočinenia s fujavicou, búrkou s bleskami alebo vlnou horúčav, vždy sa snažia skryť.“

Niektoré vtáky sa dažďu vyhýbajú viac a iné zas menej. Väčšina vtákov je ale na tom pomerne dobre, majú totiž šikovné vodeodolné perie. No tam to nekončí.

Používajú svoje zobáky na vyberanie oleja zo svojich žliaz umiestnených blízko chvosta a potierajú si ním celé perie. Nerobia to len tak. To im poskytuje mastný povlak, ktorý odpudzuje vodu a udržiava ich suché v miernom daždi. To je aj dôvod, že ak vonku neprší ako z krhle, tak budú aj naďalej poletovať po oblohe, hoci nie v tak hojnom množstve.

No keď začne búrka, tak to je už iný príbeh. Niektoré vtáky sa rozhodnú nechať si perie suché a uchýliť sa do úkrytu. Iné vtáky, ako je napríklad kos obyčajný, sa pred dažďom schovávajú na stromoch. Pri silnom daždi si vtáky sploštia perie, aby boli odolnejšie voči vode. No urobia aj ďalšiu vec, ktorá sa zdá byť na prvý pohľad hlúposť. Nasmerujú svoje zobáky smerom k dažďu. Tento trik im pomáha, aby dážď  z nich stiekol a neprenikol pod perie. Niektoré vtáky, aby vybabrali s dažďom, tak sa k sebe schúlia. Robia to hlavne preto, aby sa vyhli hypotermii. Toto ale robia hlavne vtedy, ak sa im voda dostane pod perie, aby sa vyhli podchladeniu.

„Keď vtáky zasiahne nepriaznivé počasie, napríklad dážď, tak zvyčajne hľadajú úkryt v hustých kríkoch alebo húštinách, vedľa veľkých kmeňov stromov a na záveternej strane lesov. Vtáky hniezdiace v dutinách sa schovávajú v hniezdnych búdkach a prirodzených dutinách, aby prečkali silný dážď.“

Treba ale povedať, že nie každý vták sa uteká hneď schovať. Malé vtáky hľadajú najčastejšie nejaké útočisko, aby sa schovali napríklad pod kríkom alebo na konároch hustých stromov. Časť vtákov ale miluje vodu a s dažďom, ak nie je extrémny, nemajú väčší problém. Napríklad kačice, husi, labute, potápky, pelikány, dartery a ďalšie vtáky sú s vodou dobrí kamaráti.

Dokážu vtáky lietať v daždi?

Vďaka „mastnej bunde“ vtáky dokážu lietať aj počas dažďa, no je to pre nich oveľa náročnejšie. Mokré krídla môžu sťažiť lietanie a rovnako aj pokles tlaku vzduchu, ktorý sprevádza dážď hrá v ich neprospech. Znamená to, že na to, aby sa vták udržal vo vzduchu, tak minie viac energie. Tento problém sa dotýka dokonca aj vodných vtákov, pre ktoré je voda domovom.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť