cvicenie a kalorie
Ľudské telo, Zaujímavosti

Koľko musíte cvičiť, aby ste spálili pizzu, vysmážané krídelká či iné kalorické jedlo?

Podľa stránky Komanetsi.com musia ženy cvičiť o niečo viac ako muži, aby si mohli dopriať kalorické jedlá ako vyprážané kurča, pizzu či hamburger. Ak sledujete počet kalórií, ktoré skonzumujete, pravdepodobne si myslíte, že rýchly tréning stačí na vyrovnanie kalorického prebytku.

Je prekvapujúce, koľko aktivity sa musí vynaložiť na spálenie kalórií získaných z jedál, ako je pizza či torta. Väčšine je jasné, že sa nejedná o žiadne diétne jedlá, no stojí za zváženie či takéto chvíľkové potešenie stojí za toľko námahy v posilňovni.

Napríklad, až 726 kalórií sa nachádza v troch kúskoch vyprážaného kurčaťa z KFC. Ak by žena chcela spáliť také množstvo kalórií, musela by robiť kardiovaskulárne cvičenie po dobu jednej hodiny a pätnástich minút a posilňovaniu by sa musela venovať až 101 minút. Mužom by stačila približne hodina kardia alebo 84 minút posilňovania na spálenie týchto kalórií.

Spálenie získaných kalórií z priemernej čokoládovej torty s hmotnosťou 450 g si vyžaduje od žien 178 minút kardiovaskulárneho tréningu a 237 minút silového tréningu, zatiaľ čo mužom stačí na ich spálenie 149 minút kardia a 199 minút silového tréningu.

Pre porovnanie, priemerný muž by musel robiť kardio takmer hodinu a takmer hodinu a dvadsať minút vzpieranie, aby spálil pizzu margheritu. Ženy by na to potrebovali 71 minút kardia a 94 minút posilňovania.

Jedným z najobľúbenejších pokrmov mnohých z nás je McDonals. Čo taký Big Mac? Na to, aby ho spálili muži, tak musia robiť 42 minút kardio, resp. 57 posilňovať. No ženy musia robiť kardio 51 minút alebo 68 posilovať.

Štatistiky obezity sú alarmujúco nepriaznivé!

Obezita je závažné ochorenie, ktoré je charakterizované nadmernou tukovou hmotou v tele a predstavuje významné riziko pre zdravie. Tento problém postihuje mnoho ľudí na celom svete a je hlavnou príčinou chorôb a úmrtí v európskom regióne. Svetová zdravotnícka organizácia vyzýva štáty, aby zastavili nárast obezity v populáciách a zlepšili prevenciu a liečbu tejto choroby. Obezita sa stala epidémiou v európskom regióne a postihuje takmer 60 % dospelých a tretinu školopovinných detí. Výskyt obezity stále narastá a žiadna krajina sa nepribližuje k cieľu zastaviť jej nárast do roku 2025.

Obezita predstavuje závažný zdravotný problém a jej škodlivé účinky spôsobujú metabolické problémy ako diabetes mellitus 2. typu, kardiovaskulárne riziká a negatívne vplyvy na mentálne zdravie. Obezita tiež zvyšuje riziko vzniku rôznych druhov rakoviny, ako sú rakovina prsníka či rakovina pečene, obličiek či vaječníkov.

V európskom regióne je obezita pravdepodobne priamo zodpovedná za viac ako 200 000 nových prípadov rakoviny ročne a očakáva sa, že bude tento trend v najbližších desaťročiach stúpať. V niektorých krajinách sa predpokladá, že obezita sa stane hlavným rizikovým faktorom vzniku rakoviny.

Okrem toho, pandémia COVID-19 mala silný vplyv na obezitu, pričom ľudia s nadváhou a obezitou boli neprimerane postihnutí. Pandémia tiež spôsobila nepriaznivé zmeny v stravovacích návykoch a fyzickej aktivite, ktoré sa prejavia na zdraví populácie, informuje správa Svetovej zdravotníckej organizácie za rok 2022.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť