ludsky mozog
Fakty, Ľudské telo, Zaujímavosti

Nebezpečný parazit požiera ľudský mozog. V minulosti sa vyskytol i v Československu!

Jednobunkový mikroskopický organizmus s názvom Naegleria je voľne žijúca améba vyskytujúca sa v teplej sladkej vode, ako sú jazerá, bazény, rieky či horúce pramene alebo v pôde po celom svete. No len jeden konkrétny druh je schopný infikovať ľudí  a to je Naegleria fowleri. Táto baktéria prosperuje v teplej vode a to až do 46 °C a môže krátkodobo prežiť aj pri vyšších teplotách. Pri nižších teplotách vody klesá aj  pravdepodobnosť jej výskytu, no v pôde ako sú napríklad riečne či jazerné usadeniny, je schopná prežiť i pri nižších teplotách.

Ako sa možno touto baktériou nakaziť?

K infikovaniu človeka dochádza, keď sa baktéria Naegleria fowleri dostane vodou do tela cez nos. K tomu najčastejšie dochádza pri plávaní či potápaní a baktéria potom cez nos putuje do mozgu, kde ničí mozgové tkanivo a spôsobuje infekciu s názvom primárna amébová meningoencefalitída alebo skrátene PAM. Bohužiaľ stanovenie tejto diagnózy znamená vo väčšine prípadoch smrť. Vo veľmi zriedkavých prípadoch k nákaze dochádza v bazénoch, kde nie je dostatočne dodržaná hygiena a úroveň chlóru vo vode. Takisto sa môžu ľudia nakaziť, ak si kontaminovanou vodou z vodovodu vyplachujú nos či dutiny. Nákaza však nehrozí, ak sa človek takejto kontaminovanej vody napije a takisto sa nenakazí parou pochádzajúcej zo sprchy či parného difuzéra, informuje stránka Centra pre kontrolu chorôb a prevencie cdc.gov.

Úmrtia spôsobené touto baktériou boli zaznamenané aj v bývalom Československu

Aj keď je pravdepodobnosť nákazy v bazéne pomerne nízka, je to možné, ak bazén nie je dostatočne chlórovaný. Jeden taký prípad je známy aj z našej histórie Československa, kedy sa epidémia vyskytla v jednom konvenčnom bazéne v Ústí nad Labem a trvala v období rokov 1962 a 1965. Táto epidémia mala na svedomí celkovo 16 životov a až dlhoročným vyšetrovaním sa odhalila príčina, ktorou bola popraskaná stena bazéna a takisto koncentrácia chlóru nebola dostatočná na usmrtenie týchto smrtiacich mikroorganizmov. K ďalším významným faktorom patrila teplota vody, ktorá dosahovala teplou 26,6 – 30 °C . V tom čase sa konali plavecké preteky a keď hladina bazénovej vody v dôsledku plavcov stúpla a rozvírila sa, došlo k vyplaveniu améb a organickej hmoty spoza prasknutej steny do bazéna.

Liečba nákazy touto baktériou je výzva

Predchádzať nákaze v bazénoch je pomerne jednoduché dodržiavaním hygienických predpisov a udržiavaním požadovanej hladiny chlóru vo vode. Na druhej strane takéto opatrenia nie je možné v prírodných vodných plochách a riekach aplikovať a platí tu len odporúčanie vyhýbať sa vdychovaniu vody nosom. Štatistiky výskytu ochorenia ukazujú, že pred rokom 2013 túto infekciu prežili iba tri osoby, dve v USA a jedna v Mexiku. V prípade dvoch pacientov z USA bol úspešne aplikovaný liek proti parazitom s názvom miltefosine. Ukázalo sa, že čas tu zohráva nesmierne dôležitú úlohu, pretože pri pacientovi z Mexika sa liek použil až 5 dní po prepuknutí príznakov, zatiaľ čo pacientom z USA bol podaný do 48 hodín. Pacient z Mexika síce prežil, no čelí trvalým vážnym neurologickým poškodeniam, uvádza stránka iccsafe.org.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť