ako vplyva sledovanie televizie na mozog
Zdroj: unsplash.com (Erik Mclean) a flickr.com (Mario A. P.)
Ľudské telo, Veda a technika, Zaujímavosti

Ovplyvňuje sledovanie televízie váš mozog? Výsledok štúdie sa vám nebude páčiť!

Asi nenájdeme nikoho medzi nami, kto by pohrdol dobrým filmom alebo seriálom. Sledovanie televízie je väčšinou zábava. Nemá zmysel to popierať. No môže príliš časté sledovanie televízie ovplyvniť náš mozog? Ryan Dougherty z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health prišiel so zisteniami, ktoré môžu filmožrútov vystrašiť.

Príliš časté sledovanie televízie vám môže zmenšiť mozog

Dougherty na základe analýzy údajov, ktoré siahajú 20 rokov dozadu, hovorí, že príliš časté sledovanie televízie môže viesť k zmenšeniu vášho mozgu. Doslova. Vedci za týmto účelom sledovali viac ako 5-tisíc účastníkov experimentu. Dougherty naznačuje, že väčšie množstvo sledovania televízie môže viesť k zníženiu množstva lebečnej šedej hmoty.

„Jednotlivci, ktorí sledovali v priemere asi o hodinu a pol denne viac televízie ako ich rovesníci v polovici až neskorej dospelosti (pozn. redakcie v 50 rokoch), zaznamenali zníženie objemu mozgu približne o 0,5 %,“ hovorí Dougherty.

0,5% sa môže zdať ako zanedbateľný objem, no nie je tomu celkom tak. Zachovanie integrity nášho mozgu je kľúčové, aby mozog fungoval, ako má.

„Toto percento sa môže zdať malé, ale prevládajúci vedecký názor hovorí, že zachovanie integrity nášho mozgu môže predĺžiť čas, kým nezaznamenáme kognitívny pokles súvisiaci s vekom.“, dopĺňa.

Dougherty sa dostal k výsledkom za pomoci magnetickej rezonancie účastníkov experimentu. Najhoršie dopadli ľudia, ktorí sledovali televíziu denne v priemere 2,5 hodiny. No o niečo lepšie sa darilo ľuďom, ktorí sledovali televíziu v priemere 1,4 hodiny denne. Úbytok šedej hmoty mali o polovicu menší.

Vedec vysvetľuje, že sledovanie televízie sa nám najčastejšie spája so sedením. Keď sa človek hýbe alebo má nejakú aktivitu, tak sa zvyšuje prietok krvi v celom tele vrátane mozgu. To prispieva k odstraňovaniu toxínov a uvoľňovaniu hormónov, ktoré spúšťajú tvorbu nových neurónov. O to viac, bolo pre neho ďalšie zistenie prekvapujúce. Mohlo by sa zdať, že ľudia, ktorí aktívne športujú, budú na tom o niečo lepšie. Nie je tomu ale tak. Vedci zaznamenali pokles šedej hmoty v rovnakej miere aj u ľudí, ktorí aktívne športovali.

„Naznačovalo by to, že len to, že sa sám stanete viac fyzicky aktívnym, nezníži negatívne účinky spojené so sledovaním televízie,“ hovorí Dougherty.

Podobné výsledky zaznamenali aj iní vedci. Televízia je obzvlášť nebezpečná pre deti

Odborníci poznamenávajú, že najskoršie detské roky sú rozhodujúce pre vývoj mozgu. Veria, že príliš veľa televízie môže brániť správnemu vývoju mozgu tým, že bráni prirodzeným vzdelávacím aktivitám, ako je skúmanie, hranie sa a interakcia s ľuďmi a prostredím. Samozrejme, filmožrútov ohrozuje aj ďalšie nebezpečenstvo, ktorým je obezita. Dôvod sa zdá byť jasný. Keď sedíte pred televíziou, nehýbete a nespálite toľko kalórie, ako by ste mohli.

Okrem iného viacero vedeckých prác hovorí, že sledovanie príliš veľa televízie môže tiež viesť k agresívnejšiemu správaniu. Vedci to vysvetľujú tým, že v televízii nie je ťažké nájsť násilné činy. Odhady hovory, že priemerný 18-ročný tínedžer v televízore videl viac ako 200-tisíc násilných činov. Vidieť toľko násilia v televízii môže ľudí znecitliviť a viesť k správaniu, ktoré je agresívnejšie alebo dokonca násilné.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť