titulka-sparanie-v-nose
Zdroj: Unsplash (Alexander Krivitskiy), PNGwing, Úprava: Vedavovrecku.sk
Ľudské telo, Veda a technika

Vedci naznačujú, že špáranie v nose môže viesť k závažnej chorobe

Určite sa to už stalo aj vám, že ste zavítali prstom do nosa. Tento zlozvyk je typický hlavne pre deti, no niekedy sa tomu nevedia vyhnúť ani dospelí ľudia. Výskumníci z Griffith University však varujú, že tento zlozvyk môže mať nebezpečné následky. Na tému upozornil portál Vedavovrecku.sk.

Pozor na špáranie sa v nose, môže to mať závažné následky

Podľa ich nového výskumu totiž baktérie, ktoré sa dostanú do nášho nosa, môžu putovať cez čuchový nerv až do mozgu. V laboratórnych experimentoch na myšiach sa ukázalo, že baktéria Chlamydia pneumoniae cez tento nerv prenikla do mozgu a začala tam ukladať proteín amyloid beta, ktorý je charakteristický pre Alzheimerovu chorobu. Tento výskum ukazuje, že špáranie v nose môže byť potenciálne nebezpečné a môže viesť k vytváraniu patologických zmien v mozgu.

Čuchový nerv predstavuje skratku pri vstupe do mozgu, ktorou sa vírusy a baktérie môžu ľahko dostať do centrálnej nervovej sústavy. Výskumníci po experimentoch na laboratórnych myšiach budú skúmať, či rovnaký proces platí aj pre ľudí.

Profesor St. John prízvukuje, že je potrebné čím skôr potvrdiť, či aj u ľudí existuje tá istá slabina pri prenikaní baktérií cez čuchový nerv do mozgu. Aj keď existuje viacero výskumov zameraných na túto tému, zatiaľ žiadny neprišiel s jednoznačnými výsledkami, hovoria výskumníci. Vieme však, že rovnaké baktérie sú aj v ľudskom tele, no zatiaľ nevieme, ako presne prenikajú hlbšie do nášho tela.

Hoci zatiaľ nie je známe, či sa baktérie Chlamydia pneumoniae môžu dostať do mozgu cez nos, ale výskumníci odporúčajú opatrenia na ochranu nosnej dutiny a znižovanie rizika kontaminácie. Radia, aby sme si nevŕtali v nose a nevytrhávali si nosné chĺpky, pretože tieto aktivity môžu poškodiť tkanivá v nose a otvoriť cestu baktériám do mozgu. Alzheimerova choroba sa najčastejšie vyskytuje u starších ľudí, pričom strata čuchu môže byť jedným z prvých príznakov. Vedci navrhujú, že čuchové testy by mohli byť dobrým indikátorom Alzheimerovej choroby u ľudí starších ako 60 rokov.

Pre tých, ktorí nevedia, tak Alzheimerova choroba predstavuje neurodegeneratívnu poruchu mozgu, ktorá postupne vedie k demencii, no zatiaľ nie je známe, čo ju presne spôsobuje. Rovnako nepoznáme ani všetky spúšťače tohto závažného ochorenia. Najhoršie na tom ale je, že zatiaľ neexistuje na ňu liek, ale mnoho výskumných štúdií sa zameriava na hľadanie spôsobov, ako ju zastaviť a vyliečiť v budúcnosti.

Hlavné príznaky Alzheimerovej choroby sú postupná strata pamäti, problémy s rozhodovaním, zmeny v nálade a správaní, zhoršenie schopnosti komunikácie, dezorientácia, ťažkosti s koncentráciou a zhoršenie motorických schopností. Tieto príznaky sa zvyčajne postupne zhoršujú, až človek má problémy s každodennými činnosťami. V tých najvážnejších prípadoch, človek trpiaci touto chorobou, potrebuje 24-hodinovú opateru.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť