skratka WC
Jednohubky, Veda a technika, Zaujímavosti

Viete, čo sa stane, keď spláchnete toaletu? Takúto kvapôčkovú sprchu dostanete po každom spláchnutí!

Na toaletu chodíme všetci a to i niekoľkokrát denne. Splachovanie je pre nás prirodzené a patrí ku základným hygienickým návykom. No len málokto si uvedomuje, čo sa deje potom, ako človek spláchne toaletu. Nové svetlo na túto problematiku priniesli vedci z colorado.edu (via VIT.sk).

Vedci pomocou špeciálneho vybavenie zosnímali to, čo sa deje potom, ako spláchneme toaletu. Prostredníctvom zelených laserov a kamerového vybavenia uskutočnili experiment, aby odhalili, ako sa drobné kvapôčky vody, ktoré sú neviditeľné voľným okom, rýchlo vymrštia do vzduchu, keď sa spláchne toaleta.

Ide vôbec o prvú štúdiu, kedy vedci vizualizovali výsledný aerosólový oblak, a merali vzdialenosť a rýchlosť, kam sa tieto kvapôčky z toalety dostanú.

„Je známe, že tieto aerosolizované častice transportujú patogény a môžu predstavovať riziko,..“, hovoria výskumníci.

Hlavný výskumník John Crimaldi uviedol, že potom ako vzhliadnete video, tak zmeníte svoj postoj k bežnému splachovaniu toalety. Vedci už dlhšiu dobu vedeli, že hoci keď spláchneme toaletu, tak síce tuhý odpad ide dole, no časť tekutín a ďalších zvyškov smeruje presne opačným smerom. Predošlé štúdie odhalili, že tieto nečistoty sa šíria do priestoru, no nebolo doposiaľ presne známe, kam všade môžu tieto nečistoty pristáť a v akom objeme.

„Ak existuje niečo, čo nevidíte, je ľahké predstierať, že to neexistuje. Ale keď uvidíte tieto zábery, už nikdy nebudete myslieť na splachovanie záchoda rovnakým spôsobom,..“, uviedol. „Vytvorením dramatických vizuálnych obrazov tohto procesu môže naša štúdia hrať dôležitú úlohu pri tvorbe opatrení, ktorých cieľom je ochrana verejného zdravia.“, doplnil.

Aby vedci získali lepšiu predstavu o tom, čo sa deje po spláchnutí toalety, využili dva lasery. Jeden svietil nepretržite a odhalil polohu drobných čiastočiek, zatiaľ čo druhý prerušovane blikal a meral ich rýchlosť a smerovanie. Do experimentu vedci zapojili aj dve kamery s vysokým rozlíšením, ktoré priebeh monitorovali. Výsledok, čo sa deje po spláchnutí, si môžete pozrieť nižšie.

Vedci hovoria, že video vyššie nie len na parádu. Pochopenie trajektórií a rýchlostí týchto častíc – ktoré môžu transportovať patogény, ako sú E. coli, C. difficile, norovírusy a adenovírusy – je dôležité na zmiernenie rizika expozície prostredníctvom stratégií dezinfekcie a ventilácie alebo zlepšenia dizajnu toaliet a splachovania.

„Ľudia vedeli, že záchody vypúšťajú aerosóly, ale nevideli ich,“ povedal Crimaldi. „Ukazujeme, že táto vec je oveľa energickejšie a rýchlejšie šíriaca sa, než si ľudia mysleli.“

Vedci odhalili, že tieto nečistoty môžu vyletieť do prostredia rýchlosťou až dva metre za sekundu a dosiahnuť výšky jeden a pol metra. Tie najväčšie kvapôčky padnú na zem alebo sa zachytia na stenách v priebehu pár sekúnd. No tie najdrobnejšie častice (menšie ako 5 mikrónov, resp. menšie ako jedna milióntina metra), sa môžu vo vzduchu udržať aj niekoľko minút.

Záverom treba povedať, že tento výskum vedci robili na verejných toaletách v Severnej Amerike, pre ktoré je typické, že nemajú dosku, ktorou môžu toaletu pred spláchnutím zavrieť. Dajte si teraz ruku na srdce, používate vrchnú dosku alebo nie? Ak nie, tak je na čase, aby ste to zmenili!

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť