skratka WC
Zaujímavosti

Viete, čo znamená skratka „WC“? Mnohí tejto skratke dávajú nesprávny význam!

Keď to na nás príde niekde vonku, tak zbystríme zrak a hľadáme skratku „WC“, aby sme mohli vykonať našu potrebu. Ľudovo túto skratku predkladáme ako „Wecko“, no v skutočnosti má iný význam.

Skratka WC sa začala používať okolo roku 1 900 ako náhrada slova toaleta. Postupom času sa miesto kúpeľne používalo WC na opis miestnosti s toaletou, ale bez vane. Čo ale znamená táto skratka? Pravdepodobne už asi tušíte, že ide o skratku, ktorá má pôvod v angličtine. WC znamená „water closet“ , čo môžeme voľne preložiť ako splachovací záchod. V tom čase išlo o novinku, ktorá sa postupne rozširovala do domácnosti a nahradzovala dovtedy rozšírený suchý záchod. Rovnako treba povedať, že na viacerých verejných miestach, sa môžeme stretnúť aj so skratkou dvoch núl „00“, ktorá rovnako označuje toaletu. Toto označenie má pôvod v Nemecku, konkrétne z hotelov. Záchody sa totiž stavali pri schodisku a v blízkosti výťahov ako nultý pokoj, a aby sa zdôraznila exkluzivita miestnosti, pridala sa navyše druhá nula.

Kedy vznikol splachovací záchod?

A hoci toaletu, ako ju poznáme dnes, sa začala naprieč domácnosťami masívne rozširovať približne 120 rokov dozadu, tak splachovacia toaleta bola objavená oveľa skôr a to v roku 1592. Za objavom splachovacej toalety stojí John Harington, ktorý bol anglický dvoran a krstný syn kráľovnej Alžbety I.

Zaujímavosťou ale je, že splachovacia toaleta môže byť ale v skutočnosti oveľa staršou, než je všeobecne uznávané. Archeológovia z Čínskej akadémie sociálnych vied nedávno objavili splachovaciu toaletu, ktorá je zatiaľ najstarším exemplárom na svete. V provincii Shaanxi našli splachovacie toalety, ktoré sa môžu datovať až 2400 rokov do minulosti. Preto Haringtonovi prvenstvo pripisujeme pravdepodobne neprávom.

Kedy vznikol WC papier?

Ak si myslíte, že WC papier bol vždy dostupný, tak vás budeme musieť sklamať. Vznikol v 2. storočí v Číne, no prvé zaznamená použitie sa datuje až do roku 589. Vyplýva tak z objavených textov učenca Yen Chih-Thui. No stále išlo o luxusný tovar, ktorý si nemohol dovoliť hocikto. V 14. storočí vyrábali Číňania toaletný papier v množstve 10 miliónov balení po 1 000 až 10 000 hárkov ročne. V západnom svete sa objavil na prelome druhej polovice 19. storočia, keď Joseph Gayetty z New Yorku uviedol na trh toaletný papier predávaný v baleniach 500 listov za 50 centov.

Ak sa pýtate, čo používali ľudia dovtedy na utretie zadku, tak väčšinou používali dary prírody, od kameňov, cez črepiny, mach, až po listy. No šľachta si na to najímala svojich ľudí. Na kráľovskom dvore bol po pozícii utierač kráľovských zadkov veľký dopyt. Oficiálne sa táto pozícia nazývala ženích stolice a mali o ňu záujem aj šľachtici, ktorí sa snažili takúto prácu vybaviť pre svojich synov. Išlo o akúsi vstupnú bránu pre deti, aby sa neskôr stali radcami či dôverníkmi elity.

Novší príspevok Predchádzajúci príspevok

Mohlo by sa Vám tiež páčiť